Regl Döneminde Tatlı Krizine Dikkat

Regl Döneminde Tatlı Krizine Dikkat

Bayanlarda regl döneminde tatlı isteğinde artış olduğunu ifade eder Diyetisyen Elif Yıldız, bu süreci rahat bir şekilde atlatabilmek amacıyla öğün atlamamak gerektiğinin bilgisini verdi. Diyetisyen Elif Yıldız ara öğünlerde kuru meyve, badem ve fındık gibi besinlerin tercih edilebileceğinin altını çizdi.

Regl öncesi sendrom döneminde kadınların hem hormonal hem de psikolojik olarak iniş çıkışlar yaşadığını söyleyen Diyetisyen Elif Yıldız, bu dönemde en sık karşılaşılan sorunların baş ve karın ağrısı, şeker düşüklüğü, tatlı isteği, duygusal değişimler, iştah artması ve kabızlık olduğunu açıkladı. Vücutta oluşan bazı hormonların değişikliğinin yanı sıra B6, demir ve magnezyum vitamini azalmasına bağlı olarak regl öncesi veya sonrası dönemi şikayetlerinin ortaya çıktığını söyleyen Diyetisyen Elif Yıldız, östrojen azalmasıyla beraber kan şekerinde düşme olduğunu ve tatlı ve karbonhidrat yeme isteğinin  arttığını ifade etti.

Regl öncesi dönemde bu sürecin rahat atlatılabilmesi amacıyla öğün atlanmaması gerektiğini belirten Diyetisyen Elif Yıldız, kuru meyve veya kuruyemişlerle ara öğünde şeker ihtiyacının karşılanabileceğini açıkladı.

Regl döneminde ağrılar için papatya veya melisa çayı içilebileceğini açıklayan Diyetisyen Elif Yıldız, çaya sıkılan birkaç damla limonun da gıdadaki demir kullanımını arttırdığı bilgisini verdi. Diyetisyen Elif Yıldız bu dönemde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, aşırı ağrılı durumlarda ise ilaç yerine doğal yöntemler kullanılmasının daha doğru olduğunu ifade etti. 

regl tatlı krizi beslenme
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor