Obez Gebeler Dikkat

Obez Gebeler Dikkat

Gebelik döneminde obeziteye dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, obezitenin sağlığı bozacak aşırı miktarda yağ birikimi olduğunu belirtti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay obezitenin kronik ve toplum sağlığını etkileyen ve gün geçtikçe artan bir hastalık olduğunun altını çizdi.

Obezitenin nedenleri arasında genetik faktörler, hormonal faktörler, beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam ve yaşın görüldüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, aynı zamanda diyabetik anne çocuğu olmanın da riski arttırdığı bilgisini verdi. Obezitenin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, özellikle obezitenin gebelikte hem anneyi hem de bebeğin sağlığını etkilediğini dile getirdi. Obez annelerin bebeklerinde yoğun bakıma girme, erken doğum, anne kaybında kayıp ve doğumsal anomilerin oluşabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, obez olan kadınların gebelik öncesinde ve gebelik döneminde yüksek doz folik asit alması gerektiğini kaydetti.

Obez gebelerde gebelik zehirlenmesi, emboli ve şeker hastalığı riskinin yüksek olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, aynı zamanda bu kadınlarda sık tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonunun görüldüğünün altını çizdi.

obez hamile obezite gebe
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor