Gebelik Öncesi Yapılan Spor Yararlı

Gebelik Öncesi Yapılan Spor Yararlı

Gebelik öncesinde spor yapan kadınların hamilelik dönemini daha ağrısız atlattığını söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, gebelik öncesi dönemde spor yapmanın önemine dair bazı açıklamalarda bulundu.

Gebelik öncesi ve gebelik döneminde kilo kontrolünün önemli olduğunu söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, gebelik döneminde de spor yapmanın birçok faydası olduğunun altını çizdi. Gebelikte ve öncesinde spor yapan anne adaylarının daha az bel ve sırt ağrısı yaşadıklarını ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, rahat bir hamilelik geçirmek için aşırıya kaçmadan spor yapmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Düzenli beslenmenin de bu dönemde gerekli olduğu bilgisini veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, gebelik döneminde eklemleri bir arada tutan bağların esnemesi, gerilmesi ve oluşan dengesizlikle beraber ağrıların olabileceği bilgisini verdi. Normal zamanlarda vücudun üstesinden gelebileceği ağrıların gebelik döneminde sorun olduğunu açıklayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, gebelik öncesinde spor geçmişi olan kadınların hamilelik dönemini ağrısız atlattığını ifade etti.

Hamilelikte ağrıların azalması için kilo kontrolünün şart olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, gebelikte ortalama 8 – 12 kilo alınmasının ideal olduğunu belirtti. Bunun üzerinde kilo almanın iskelet sisteminde sorunlara yol açtığını ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seçil Ekinci Çini, spor ve egzersizlere gebelikte de devam edilmesinin yararlı olacağını açıkladı.

gebelik spor
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor