Kalp Sağlığı ve Doğru Beslenme

Kalp Sağlığı ve Doğru Beslenme

Doğru beslenmenin hem kolesterol seviyesini dengelemek hem de bağışıklık sistemini desteklemek için çok önemli olduğunu ifade eden Dyt. Berna Ertuğ, böylelikle kalp hastalıklarına karşı da koruma kalkanı oluşturulduğunu belirtti. Dyt. Berna Ertuğ beslenmede dikkat edilmesi gereken notalarla alakalı bilgi verdi.

Türkiye’de kalp hastalıklarının ölümle sonuçlanan hastalıklar sıralamasında ilk sırada yer aldığını belirten Dyt. Berna Ertuğ, beslenme ve yaşam tarzlarındaki yanlış alışkanlıkların bu durumda etkili olduğunu söyledi. Dyt. Berna Ertuğ sağlığı gözeten beslenme kurallarıyla alakalı bilgi verdi. Kalp sağlığını korumak için düzenli ve dengeli bir beslenme programına uymanın şart olduğunu ifade eden Dyt. Berna Ertuğ, özellikle kış aylarında sağlıklı beslenmenin şart olduğunun altını çizdi.

Kış aylarında C vitamini açısından zengin gıdalara yer vermenin önemli olduğunu açıklayan Dyt. Berna Ertuğ, portakali kivi ve biber gibi besinleri bol tüketmenin önemli olduğunu vurguladı. Günlük C vitamini ihtiyacının mutlaka karşılanması gerektiğini söyleyen Dyt. Berna Ertuğ, bağırsak florasındaki sürecin de beden sağlığı için çok önemli  olduğunu dile getirdi. Beslenme programında probiyotiklere yer vermenin şart olduğunu söyleyen Dyt. Berna Ertuğ, yoğurt, ayran ve kefir gibi besinlerin  tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Besinlerin içerdiği yağ dışında yemekleri pişirirken kullanılan yağ tercihlerinin kalp sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Dyt. Berna Ertuğ, tüm yemeklerin zeytinyağı ile pişirilmesi gerektiğini söyledi. Dyt. Berna Ertuğ yararlı olduğu için zeytinyağını fazla kullanmaktan kaçınılmasına da dikkat çekti.

kalp sağlığı sağlık
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor