80. Ölüm Yıldönümünde Anılan Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı

80. Ölüm Yıldönümünde Anılan Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı

Bugün milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 80. yıldönümü. Birçok siyaset adamı konuyla alakalı birkaç söz söylerken, ölüm yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy’un bilinmeyenleriyle alakalı bir belge yayımlandı. Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve bilinmeyenleri bu belgede anlatıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un Ankara’ya gelmesinin Atatürk tarafından istendiği belirtilen belgede milli şaire gizli kodlu bir mektup geldiği ve ardından kendisinin oğlu Emin ile beraber yola çıktığı açıklandı. Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümünde anma programları da düzenlenecek.

MEHMET AKİF ERSOY KİMDİR?

1873 yılında doğan Mehmet Akif Ersoy, vatan şairi ve milli şair unvanlarına sahiptir. Fatih’te dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy eğitim almış ve daha sonra ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi'ne kaydolmuştur. Baytarlık bölümünü birincilikle bitiren Mehmet Akif Ersoy, bu yıllarda spora merak salmış ve birçok spor dalıyla ilgilenmeye başlamıştır. Şiir çalışmalarına okulun ikinci yılında ağırlık veren milli şair, uzun yıllar memur olarak çalışmış, aynı zamanda şiirler yazmaya devam etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün daveti üzerine İstiklal Savaşı’na katılan Mehmet Akif Ersoy, 1920 yılında Ankara’ya hareket etti. Burada da yazılar yazmaya ve yayımlamaya devam eden Mehmet Akif Ersoy’un etkisi büyüktü. Halk onun yazdıklarıyla duygulanıyor ve milli bütünlüğe varıyordu. Aynı dönemde arkadaşının ricası ile ulusal marş yarışmasına katıldı. Yarışmada birinci olan milli şairin şiiri 12 Mart 921 tarihinde milli marş olarak kabul edildi.

mehmet akif ersoy mehmet akif ersoy kimdir mehmet akif ersoy hayatı
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor