Kızıl Saç ve Mavi Göz Bu Hastalığın Risk Faktörü

Kızıl Saç ve Mavi Göz Bu Hastalığın Risk Faktörü

Kızıl saçlı, çilli, mavi veya yeşil gözlü olmanın endometriozis ile alakalı olduğuna değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, hastalıkla alakalı önemli bilgiler verdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay bu hastalığın birçok soruna yol açabileceğinin altını çizdi.

Kronik bir hastalık olan endometriozisin kadınlara yaşam kalitesini azalttığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, bu hastalığın gebeliğe engel olabilen ve geç tanı koyulan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay bu hastalığı olan kadınların yıllarca adet sancısı çektiği, ilişki sırasında ağrı yaşadığı ve bağırsak ile alakalı sorunu olan kadınlar olduklarını belirtti.

Söz konusu sıkıntıları kronik bir biçimde yaşayan ve sürekli ağrı kesici kullanan kadınlarda yorgunluk ve depresyon eğiliminin yüksek olduğunu açıklayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, risl faktörleri arasında mavi veya yeşil gözlü olmak, çilli, kızıl saçlı olmanın bulunduğunu belirtti. Bu hastalıkta hala çevresel ve genetik faktörlerin araştırıldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, bu hastalığı yakalanan kadınların migreni de olabileceği bilgisini verdi.

Hastalığı azaltmada taze meyve ve sebze tüketiminin önemli olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, aynı zamanda karnabahar, lahana ve brokoli gibi sebzelerinde yararlı olduğunu dile getirdi. 

endometriozis endometriozis belirtileri endometriozis risk faktörü
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor