Kış Lezzeti Kestanenin Gerçek Yüzü

Kış Lezzeti Kestanenin Gerçek Yüzü

Kızarmış ve sıcak kestaneye karşı koymanın çoğu kişi için imkansız olduğunu açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, kış sofralarının cezbedici lezzetine kanmamak ve ölçüyü aşmamak gerektiğinin altını çizdi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz kestaneyle alakalı bilinmesi gerekenlere değindi.

Kestanenin yüksek karbonhidrat içerdiğini açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, 3 kestanenin bir dilim ekmeğe eşit olduğunu söyledi. aynı zamanda kestanenin birçok besin ögesini içinde barındırdığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, mutlaka kontrollü tüketilmesi gerektiğini belirtti. Kestanenin vitamin, mineral ve posa kaynağı olduğunu açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, yine de yüksek karbonhidrat içermesi nedeniyle fazla tüketilmemesi gerektiğini kaydetti.

Özellikle böbrek hastalarının doktoruna danışmadan kestane tüketmemesi gerektiğini açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, diyabet hastaları ve diyet yapanların da dikkatli tüketmesinde yarar olduğuna değindi. Kestanenin mangalda yapılması durumunda dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, en iyi pişirme yönteminin fırında olduğunu açıkladı.

Kestanenin tok tuttuğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, salatalarda iki üç tane kullanılabileceğini ve çok da yararlı olacağını ifade etti. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz kestanenin ara öğünlerde de tüketilebileceği fikrini verdi.

kestane beslenme
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor