Çocuklarda Şaşılık Durumunda Erken Teşhis Önemli

Çocuklarda Şaşılık Durumunda Erken Teşhis Önemli

Gözde içe kayma olarak adlandırılan şaşılığın çocuklarda en geç 6 yaşına kadar tedavi edilmesi gerektiği bilgisini veren Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, çocuklarda şaşılıkla alakalı bazı açıklamalarda bulundu.

Genel olarak gözlerin aynı doğrultuda bakmaması olarak adlandırılan şaşılığın çocukların küçük bir kısmında görüldüğünü belirten Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, bu oranın yarısının görme kaybıyla sonuçlanabildiği bilgisini verdi. Şaşılığın çoğunlukla kırma kusuru veya kas zayıflığına bağlı bir sebeple ortaya çıktığını açıklayan Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, bazen altta yatan bir tümörle de ilintili olabildiğini kaydetti. Şaşılığın birçok farklı tipi olduğunu belirten Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, içe kaymaların çoğunlukla bir yaş öncesi çocuklarda ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

Normal bir bebeğin gözlerinde yaşamının ilk birkaç ayında kayma görülebildiğini ifade eden Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, bebeğin gözlerindeki bu kaymanın genellikle  4 – 6 aylık dönemde düzelmiş olduğunu belirtti. Bu aylarda gözlerden birinde veya ikisinde sorunun devam etmesi durumunda şaşılığın söz konusu olduğunu değinen Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, erken dönemde tanısı koyulan şaşılığın tedavi edilebildiğinin altını çizdi.

çocuk sağlığı şaşılık
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor