Ani Gelen Uyku Ataklarına Dikkat

Ani Gelen Uyku Ataklarına Dikkat

Son zamanlarda ani uyku ataklarının baş göstermesinin narkolepsi olarak tanımlandığı bilgisini veren Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, günlük yaşamda aniden gelen uylu atağının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu konuyla alakalı önemli açıklamalar yaptı.

Beyinde bir maddenin eksikliğinden kaynaklanan bu hastalığın olası kazaların yanı sıra kişide konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunlarına da neden olduğunu açıklayan Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, bu durumun kasın ve erkekte aynı oranda olduğunu ve genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıktığını belirtti. İlk olarak gündüz artmış uykululuk ve dayanılmaz uyku ataklarıyla kendini gösteren bu hastalığın yıllar sonra halk arasında karabasan denilen uyku paralizi, uykuya dalarken veya uykudan uyanınca ortaya çıkan halisünasyonlara neden olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, hastaların çoğunda bozulmuş gece uykusunun da olduğunu söyledi.

Hastalıkta temel belirtilerin gündüzleri bir saatten kısa süren uyku atakları olduğu bilgisini veren Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, uyku ataklarının araç kullanırken, yemek yerken veya otururken ortaya çıkabileceğini kaydetti. Uyanıklığın yeterli olmaması nedeniyle konsantrasyon bozukluğuna neden olabildiğini açıklayan Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, hastalıkta ilaç tedavisinin uygulandığını dile getirdi. Aynı zamanda destekleyici tedavilerin de uygulandığını belirten Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, teşhis için laboratuvar desteğinden yararlanılabildiğini belirtti. 

ani uyku atağı uyku
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor