Kışın Astımlı Çocukların Soğukla İmtihanı

Kışın Astımlı Çocukların Soğukla İmtihanı

Astımlı çocuğu olan ailelerin zor durumda olduklarını açıklayan Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, çocuğun çok giydirilince terlediğini, az giydirilince ise soğuktan hasta olabileceğini ifade etti. Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay astımlı çocukların kışın nasıl giydirilmesi gerektiğiyle alakalı önemli açıklamalar yaptı.

Çocukları astım hastası olan aileler için sıkıntılı ayların başladığını ifade eden Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, havaların soğumasıyla beraber çocuklarda görülen rahatsızlıkların artmasının anne ve babaları endişelendirdiğini ifade etti. Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay soğuk havalarda astım hastası çocukların korunabileceğini belirtti.

Astımlı çocukların akciğerlerinin iltihaplanması sonucunda hassaslaştığını dile getiren Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bunun birçok nedeni olduğunu söyledi. ancak en sık karşılaşılan nedenlerin polenler, küfler ve evcil hayvanlar olduğunu belirten Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, diğer nedenlerin ise genetik, obezite, hava kirliliği ve akciğer enfeksiyonu olduğunu kaydetti.

Astımlı çocukların akciğerlerinde aşırı hassasiyet olması sonucunda sık sık öksürük, hırıltı ve nefes sıkışması görüldüğünü belirten Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, gribal enfeksiyonların da ağır süreçte geçtiğini dile getirdi. Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay soğuk havada astımlı çocuğun çok kalın giydirilmemesi, ancak üşümemesi gerektiğimi belirterek mutlaka bere ve atkı kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

astım çocuk sağlığı
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor