2016 Orionid Meteor Yağmuru İzleme Yöntemleri

2016 Orionid Meteor Yağmuru İzleme Yöntemleri

Her yıl Ekim ayında gerçekleşen Orionid meteor yağmuru için bu sene de beklenen tarih geldi. Kasım ayının başlarına kadar izlenmesi mümkün olan Orionid meteor yağmuru için en iyi tarihin 20 – 22 Ekim arasında olduğu söyleniyor. İşte Orionid meteor yağmuru ile alakalı en çok merak edilenler...

Her sene Ekim ayında gerçekleşen bir gökyüzü şöleni olarak adlandırılan Orionid meteor yağmuru, bu sene 2 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Uzmanlara göre bu şölenin en iyi gözlem tarihi ise 20 – 22 Ekim arası. 20 Ekim gecesi en yoğun dönemini yaşayacak olan Orionid meteor yağmurunun bu isimle anılmasının nedeni ise Orion (Avcı) takımyıldızından geliyormuş gibi görünmeleri.

ORİONİD METEOR YAĞMURU SAAT KAÇTA İZLENEBİLİR?

Her sene hemen hemen aynı tarihlerde gezegenimize misafir olan Orionid meteor yağmurunu 20 – 22 Ekim tarihlerinde özellikle gece 1 ve 4 arasında izlemeniz mümkün. Işık kirliliği olmayan bir bölgedeyseniz muhteşem şöleni ağız tadıyla izleyebilirsiniz. Son yapılan açıklamaya göre saatte 30 kayan meteor görebilirsiniz.

METEOR YAĞMURU NASIL İZLENİR?

Kayan yıldızları görmek için mutlaka karanlık bir alanda olmak gerekiyor. Bu da şehirde olanların bu durumda pek de avantajlı olmadığını gösteriyor. Ancak yine de şehirde yaşayanlar da kayan yıldızları görebilirler. Bunun için gözlerin karanlığa alışması gerekiyor. Gözlerin karanlığa alışması 30 dakika sürüyor gözlem süresi arttıkça Orionid meteor yağmurunu görmek de daha mümkün oluyor. 

Orionid meteor yağmuru 2016 Orionid meteor yağmuru yıldız kayması Orionid meteor yağmuru nasıl izlenir
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şevket Altuğ’dan Haber Var
Şevket Altuğ’dan Haber Var
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor
41 Yıllık Şamdan Sezen Aksu’nun Kanlıca Yalısına Taşınıyor