ALS Hastası Stephen Hawking Hastaneye Kaldırıldı

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in Roma’da hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi. 74 yaşında olan ünlü fizikçinin İtalya'nın başkenti Roma'da hastaneye kaldırılması büyük bir meraka neden oldu. İngiliz fizikçinin neden hastaneye kaldırıldığı bilinmiyor.

BİLİM - 2016-12-03 09:32:07

Yabancı kaynaklardan alınan bilgilere göre Ponfical Bilimler  Akademisi'nde konferans vermek için Roma’ya giden İngiliz fizikçi Stephen Hawking Perşembe gecesi rahatsızlandı ve Gemelli Hastanesine kaldırıldı.

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hastaneye kaldırıldığı haberlerinin ardından hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamada 21 yaşındayken tedavisi olmayan motor  nöron hastalığına yakalanan İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayati tehlikesi olmadığı bilgisi verildi. Aynı zamanda İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hastanede müşahede altına alındığı ve sağlık durumunun kontrolde olduğu söylendi.

İngiliz fizikçi Stephen Hawking vücudunun neredeyse tamamını kullanamıyor. Kendisi için özel geliştirilen bir bilgisayar sistemine sadece yanak kaslarından birini kullanarak komut verebilen İngiliz fizikçi Stephen Hawking, bu şekilde günlük 2500 kelime ile iletişim kurarak bilimsel çalışmalarını da aynı şekilde yürütüyor.

İngiliz fizikçi Stephen Hawking son olarak 25 Kasım tarihinde Vatikan’da Evrenin Kaynağı başlıklı bir konferans vererek Papa Francis ile görüşmüştü. İngiliz fizikçi Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

STEPHEN HAWKİNG KİMDİR?

1942 yılında doğan Stephen Hawking, Oxford Üniversitesi kolejinde okumuştur. Matematik okumak isteyen Stephen Hawking okulda bu bölümün olmaması nedeniyle Fizik bölümünü seçti. Daha sonra kozmoloji üzerine çalışmak için Cambridge'e giden Stephen Hawking 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı.

Günün Diğer Haberleri