Aselsan fabrikasından 'Milli' çağrı

SİVAS Valisi Davut Gül, Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Aselsan Hassas Optik Fabrikası'na ziyaret etti. Fabrika Yönetim Kurulu Başkanvekili Osman Yıldırım, "Milli silahımızın, dürbününü burada yapmak istiyoruz. Milli tüfeğin dürbünü de milli olmalı" dedi.

EKONOMİ - 2016-12-06 16:26:21

Sivas Valisi Davut Gül, Organize Sanayi Bölgesi'nin Yönetim Kurulu Toplantısa'na katılmak için Aselsan Hassas Optik Fabrikası'na geldi. Toplantı öncesi fabrikayı gezerek incelemelerde bulunan Vali Gül, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Aselsan Hassas Optik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Osman Yıldırım, fabrikanın geçtiğimiz 28 Mayıs'ta hizmete açıldığını ve şu anda 98 personelin çalıştığını söyledi.

"AMACIMIZ MİLLİ TÜFEĞİMİZİN DÜRBÜNLERİNİ YAPMAK"

Kızılötesi ve gece görüşlü dürbün ürettiklerini ifade eden Yıldırım, bunları da Finlandiya ve Ürdün'e gönderdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Asıl amacımız milli tüfeğimizin dürbününü burada yapmak. Türkiye'de milli dürbünü yapabilecek kapasitedeki tek fabrika burası. Silah milli ise merceğinin ve dürbününün de milli olması lazım. Bu göreve de talibiz ve bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Türkiye'de bunları yapan yüzde yüz milli bir fabrika yok. Biz Cumhuriyet Üniveristesi'nde ki Ar-Ge merkezimizle çalışarak yaklaşık 20 yıl sonra Sivas'ı 'savunma sanayinde mercek' denilince dünyada akla gelebilecek bir yer yapmayı istiyoruz. Amacımız bu."

"İTHALATI KISMAK TÜRK LİRASINI GÜÇLENDİRİR"

Vali Gül de savunma sanayisinin yüzde yüz millileşmesi gerektiğini ve Türkiye'nin de böyle bir hedefi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Millileşmenin yolu Sivas'tan ve diğer illerden geçer. Sivas'ın buna hazır olduğunu gördük. Sivas'taki yatırımcıların şimdiden bunun alt yapısını hazırladıklarını gördük. Bu fabrikamızın diğer yan sanayileriyle beraber burada bir kümeleşme oluşturacağına eminim ve inanıyorum. Kalite, disiplin ve ortaya çıkan ürün anlamında da sadece iç piyasaya satış yapmaması aynı zamanda ihracat yapması da bunun göstergesi. Yerli milli piyade tüfeğinin merceğinin burada yapılması bizim de en büyük dileğimiz, isteğimiz ve amacımız."

Vali Gül daha sonra Türk Lirası'nın değer kazanması için ithalatın da azalması gerektiğini belirterek, "Malum dövizle ilgili ülkemizin her tarafında bir kampanya var. Bu sadece dövizin bozdurulup yerli para almakla olmuyor. Bizim ithalatımızı kısmamız da buna bir katkı sağlıyor. Dolayısıyla da burada yapacağımız üretim, ihracatın artması, ithalatın kısılması da Türk lirasını güçlendirmiş olur" dedi.

(DHA)
Günün Diğer Haberleri