Sinema Okuryazarlığı

Sinema geçmişten günümüze ilerleme kaydederek hepimizin hayatında yansıma bulan bir sanat dalı haline gelmiştir. İnsanı kendi ruh halinden kurtaran, bazen ağlatan bazen güldüren, stresten arındıran sinema; çok uzaklardaki başka yaşamları yakınımıza getirmiş ve vazgeçilmez kalmayı başarmıştır.

KÜLTÜR - SANAT - 2016-12-07 11:09:57

İzlemeyi tercih ettiğimiz filmlerin sadece senaryoları ile ilgilenmez birçok farklı dinamiği göz önünde bulundururuz. Bu dinamiklerden belki de en önemlisi yönetmenin kim olduğudur. Sinema bir gösterme sanatıdır ve elbette ki yönetmenlerin bakış açılarıyla ilgilidir. Yönetmen biyografilerini incelemek onlardan yola çıkarak filmleri seçmek ve analiz etmek kolaylaşır.

Günümüzde gelişen internet ağının bizlere sunduğu kolaylıklardan biri de izleyeceğimiz filmleri seçerken her türlü bilgiyi önceden edinebileceğimiz platformların bulunmasıdır. Yönetmen biyografilerine ulaşabileceğimiz uluslararası ve yerel platformlar sayesinde filmler üzerindeki izlenimlerimizi netleştirebiliriz. İzleyici üzerinde etkin olmayı başarabilen, bizlere filmler ile ilgili bilgi sağlayan ve değerlendirmeler sunan uluslararası platformlardan en önemlisi bir tık uzağımızda bulunan http://www.imdb.com/’dur.  Dil seçenekleri sebebiyle, zaman zaman tam olarak anlayamadığımız gönderileri olsa da kaliteli içerikleri bizlere sunar.

Yerel platformlarda ise yönetmen biyografilerinden, oyunculara, film fragmanlarına, film değerlendirmelerine  kadar detaylı ve yaratıcı içerikleri bizlere sunan aktuelsinema.com’u tercih edebilirsiniz . Aktuelsinema.com film tercihlerimizi etkileyen en önemli dinamiklerden biri olan yönetmenler ile ilgili bütün detaylara ulaşabileceğimiz yönetmen biyografisi içeriğini kullanıcı ile buluşturuyor. Ayrıca keyifli zaman geçirme odaklı yapılmış, filmlerle ilgili bilgilerimizi arttırabileceğimiz çeşitli sayfalar oluşturulmuş.

Benzeri platformları kullanarak kolayca sinema sektörü ile ilgili donanımızı arttırabilir, vizyona girecek olan filmleri takip edebilir ve film seçimimizi netleştirebiliriz.

Günün Diğer Haberleri