Asgari Ücret Zammı İle Alakalı Komisyon Kararı Verildi

2017 yılına az bir zaman kala çalışanlar asgari ücret zammı ile alakalı meraklarını dile getirmeye başladı. Bugün son olarak toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararını verdi. Asgari ücret zammı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı.

EKONOMİ - 2016-12-29 11:48:41

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün dördüncü toplantısını da yaptı. Çalışanlar ve sendikalar asgari ücretin 1600 TL olmasını beklerken, yapılan açıklamalar bu ücretin işveren tarafından kabul edilmeyeceği ifade edilmişti. Vatandaş ise asgari ücret net fiyatının ne kadar olduğunu merak ediyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

2017 yılından itibaren asgari ücret 1404 TL olacak. Ocak ayında çalışanlar ilk zamlı maaşlarını alacaklar. Böylelikle 1300 TL asgari ücret üzerinden sadece 104 TL zam yapılmış oldu. 2017 için asgari ücrete tek seferde yüzde 8’lik bir zam geldi. Bu kararın yansımasının nasıl olacağı merak edilirken, çalışan vatandaşın asgari ücrete tepki göstermesi bekleniyor.

2017 asgari ücrete gelen zamla beraber çalışanların alacağı net maaş 1404 TL olurken, işverenin cebinden çıkacak olan brüt maaş ise 1777 TL olacak.

ASGARİ ÜCRET SOSYAL MEDYADA TREND OLDU

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından sosyal medya kullanıcıları da konuyla alakalı görüşlerini belirtmeye başladı. Twitter kullanıcıları #asgariücret hastagi ile fikirlerini paylaşmaya devam ediyor.

Günün Diğer Haberleri