Yeni Kimlik Kartı Randevu Alımları Başladı

Yeni yılla beraber birçok uygulama yürürlüğe girerken artık vatandaşlar yeni çipli kimlik kartları için başvuruda bulunabilecek. 1 Ocak tarihinden itibaren başlayan uygulamada yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlanıyor. Ancak bunun için yapılması gerekenler var elbette.

EKONOMİ - 2017-01-02 11:26:36

Konuyla alakalı yapılan açıklamada vatandaşların yeni kimlik kartları için sıra beklemeden işlem yapabilecekleri duyuruldu. Online randevu sistemi ile Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden yeni çipli kimlik kartları başvurularını yapabilecekler.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

Yapılan açıklamada yeni kimlik kartlarıyla alakalı kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 16 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için ise 32 TL ödeme yapılacak. 

ÇİPLİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yeni kimlik kartı almak isteyen 15 yaşından büyük kişiler ilçe nüfus müdürlüklerine başvurabilecek. En yakın nüfus müdürlüğünün yanı sıra herhangi bir nüfus müdürlüğünde de kimlik başvuruları alınacak. Ancak öncesinde internet üzerinden randevu alınarak sıra bekleme derdi ortadan kalkacak. Başvuru yapmak isteyenler https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr üzerinden Randevu Al seçeneğine tıklanması gerekiyor. Ardından gerekli bilgileri girerek randevu alma işleminizi tamamlamanız ve gerekli belgeleri hazırlayarak randevu gününde ve saatinde ilçe nüfus müdürlüğünde hazır bulunmanız gerekmektedir.

YENİ KİMLİKLER İÇİN GEREKLİ BELGELER

İnternet üzerinden randevu aldıktan sonra yapmanız gereken şey nüfus cüzdanınız ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafınızı yanınızda getirmek olacaktır. Yeni kimlik kartı için başka bir evrak istenmemektedir.

Günün Diğer Haberleri