Karında Şişkinlik HBH Belirtisi Olabilir

Karında şişkinlik, gaz, kabızlık ve ağrı gibi bulguların hassas bağırsak hastalığının belirtisi olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Serhat Bor, HBH ile alakalı önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Serhat Bor hastalığın ataklarla seyrettiğini açıkladı.

SAĞLIK - 2017-01-10 16:04:01

Söz konusu yakınmalar sonucunda ciddi bir hastalık yoksa akla HBH’nin geleceğini söyleyen Prof. Dr. Serhat Bor, bu hastalığın ataklar halinde devam edebileceğini ve ataklar arasında kişini düzelebileceğini ifade etti. aşırı gazın hastaları rahatsız ettiğini söyleyen Prof. Dr. Serhat Bor, bunun da sosyal ortamlardan kaçınmaya neden olduğunun altını çizdi. Aynı zamanda dışkı ile karışık mukusun da görülebildiğini ifade eden Prof. Dr. Serhat Bor, kişileri telaşlandıran bu bulgunun tek başına ciddi bir hastalık anlamına gelmediğini kaydetti.

HBH’nin dışkılama veya gaz çıkarma ile azaldığını söyleyen Prof. Dr. Serhat Bor, genellikle hastalığın gece uykudan uyandırmadığını, ancak yatakta daha sık ortaya çıkabildiğini söyledi. HBH’nin birçok tipi olduğunu açıklayan Prof. Dr. Serhat Bor, her birinin tanı ve tedavisinin farklı olduğuna değindi. Hastalıkta tanı için yakınmaların en az 6 ay öncesinde başlamış olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Serhat Bor, ağrı veya rahatsızlığın dışkılama ile azaldığını, rahatsızlığa ishal veya kabızlığın eşlik edebileceğini söyledi.

HBH’nin kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Serhat Bor, bu yakınmaları olan kişilerin bir hekime danışması gerektiğini ifade etti.

Günün Diğer Haberleri