2017 Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Sorgulama

2017 Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ücretleri belirlendi. Aracınızın vergi sorgulama işlemini online olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi internet üzerinden MTV ödemesi de yapabilirsiniz. Enflasyon oranlarının açıklanmasının sonrasında 2017 senesinin zamlarının netleşmesiyle MTV ücretleri e belirlendi ve açıklandı.

EKONOMİ - 2017-01-14 13:02:33

Motorlu Taşıt Vergisi olarak adlandırılan MTV araç sahipleri tarafından devlete ödenmesi gereken vergi manasına gelmektedir. Ancak her aracın vergisi aynı değildir. Vergi hesaplaması yapılırken aracın motor hacmi, aracın kapasitesi veya özelliklerine göre belirlenmektedir.

ONLİNE MTV BORÇ SORGULAMA

MTV borç sorgulaması yapmak için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından online hizmetler için hayata geçirilen ‘intvd.gib.gov.tr’ web sitesini kullanabilirsiniz. Sitede bulunan ‘Motorlu Taşıtlar’ butonuna tıklamanız durumunda ayrı bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada motorlu taşıtlarınızla alakalı tüm sorgulamaları yapabilirsiniz.

‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğini tercih ettiğinizde sizden Plaka veya Özel Plaka, T.C. Kimlik No veya Vergi Kimlik Numarası ile Tescil Tarihi bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra MTV borcunuzu görebilir ve isterseniz kredi kartı ile online olarak ödeme yapabilirsiniz.

MTV HESAPLAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Her yıl ilk 6 ay ve ikinci 6 ay olmak üzere 2 defa ödenen MTV hesaplamalarını yine ‘intvd.gib.gov.tr’ web sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama’ seçeneğini tercih ettiğinizde sizden Araç Tipi, Aracın Yaşı ve Motor Silindir Hacmi bilgileri istenecek. Bu bilgileri girdikten sonra MTV hesaplama işleminiz tamamlanacak ve ilk altı aylık ve ikinci altı aylık olmak üzere ödenecek tutarı öğrenmiş olacaksınız. 

Günün Diğer Haberleri