Kyk Geri Ödeme Sorgulaması İşlemi

Üniversite öğrencilerinin burs almak için başvuru yaptıkları Kredi ve Yurtlar Kurumu burslarının geri ödeme sorgulaması için e-Devlet kapısı kullanılmaktadır.

EĞİTİM - 2017-01-15 13:01:12

Tüm kamu kurumlarının tek bir çatı altında toplanmasıyla sorgulama ve benzeri işlemler daha az zaman kaybettiriyor. E-Devlet kapısı üzerinden sorgulaması yapılabilecek işlemlerden biri de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından üniversite öğrencilerine verilen KYK kredisinin geri ödeme işlemlerinin sorgulanmasıdır.

Sorgulama işlemi için e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız ve ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ hizmetleri arasından ‘KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama’yı seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında karşınıza gelen ekranda Kredi Yurtlar Kurumuna olan kredi borcunuza ilişkin geri ödeme bilgilerini inceleyebilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SORGULAMA YAPILABİLEN DİĞER KYK İŞLEMLERİ

e-Devlet üzerinden KYK kredi geri ödeme sorgulamasının haricinde bir çok sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamalar şu şekildedir;

Yurt Kayıt İşlemleri

KYK Katkı Kredisi Sorgulama

KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama

KYK Yeniden Yapılandırma Kredi Geri Ödeme Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Onay İşlemleri

KYK KREDİ GERİ ÖDEMESİ YAPILMAZSA NE OLUR?

Eğer aldığının KYK bursunun geri ödemesini belirtilen tarihlerde ve düzene göre yapmazsanız hakkınızda yasal işlem başlatılabilir. Öte yandan kısa süreli gecikmelerde ve ödememe durumunda da mutlaka aldığınız kredi üzerine faiz eklenir. Bu durum da sizin daha fazla para ödemenize olanak sağlar. Öte yandan belirli bir süre ödenmeyen borçlar takibe alınarak mahkemeye yansıtılır ve icra gibi hoş olmayan durumlara sebebiyet verebilir.

Bu nedenle KYK kredi geri ödemelerinin zamanında yapılması ve çok fazla aksatılmaması sizler için daha iyi olacaktır. 

Günün Diğer Haberleri