Çocuklarda Şeker Hastalığını Anlama Yolu

Şeker hastalığının çocukları da tehdit ettiğini açıklayan Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, anne babaların dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Selim Kurtoğlu çocukların ağzının ekşi elma gibi kokmasının diyabet habercisi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Selim Kurtoğlu konuyla alakalı önemli bilgiler verdi.

SAĞLIK - 2017-01-26 09:29:34

Sinsi şeker hastalığının çocukları da vurduğunu dile getiren Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, çocuklarda ve bebeklerde görülen diyabetin çok sayıda nedeni olduğu bilgisini verdi. Bazı uyarılarda bulunan Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, anne karnında geçirilen viral enfeksiyonların diyabete zemin oluşturabileceğini kaydetti. Doğumdan sonra ilk 3 ay inek sütü ile erken tanışmanın da etken olduğunu açıklayan Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay anne sütü haricinde hiçbir şeyle beslenmemesi gerektiğini vurguladı.

Doğum ağırlığı düşük veya aşırı olan bebeklerde de diyabet riskinin bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, beslenmede salam, sosis ve nitratlı gübrelerin aşırı kullanıldığı topraklarda yetiştirilen havuç, ıspanak ve patates gibi besinlerin aşırı tüketilmesinin de diyabeti tetiklediğini dile getirdi. Bebeklerde ve çocuklarda diyabetin ilerledikçe belirtilerinin de ağırlaşacağını kaydeden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, hastalarda akciğer, idrar yolu enfeksiyonu veya akut apandisit tanılarının ortaya çıkabileceğinin altını çizdi.

Gebelikte aşırı kilo alma ve kan şekerlerinin doğru kontrol edilmemesinin diyabete zemin hazırladığı bilgisini veren Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, fast food beslenmenin de büyük risk olduğuna değindi. 

Günün Diğer Haberleri