Bebeğin Emziği Büyüdükçe Değiştirilmeli

Bebeğin uzun süre emzik emmesinin kalıcı yüz bozukluklarının yanı sıra kulak burun boğaz hastalıklarının sık tekrarlanmasına neden olabileceğini açıklayan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla alakalı ebeveynleri uyardı.

SAĞLIK - 2017-01-26 16:55:04

Emziğin çocuğun ağzına uygun olması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. Bebeğin uzun süre emzik emmesinin kalıcı yüz bozukluklarına neden olabileceğini açıklayan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, mutlaka bebeğin çene yapısına uygun emzik alınması gerektiğinin altını çizdi.

Emziğin tabanının bebeğin emziğini yutmasını engelleyecek genişlikte olması gerektiğini ifade eden Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, aynı zamanda burun deliklerini de kapatmaması gerektiği bilgisini verdi. Emziğin tabanının hava akımını sağlayacak şekilde delikli olması gerektiğini ifade eden Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bu deliklerin bebeğin salyalarının dudak kenarlarını ve çenesini tahriş etmeyi engellediğini kaydetti. Bebeğin kullandığı emzik, biberon ve diş kaşıyıcı gibi ürünlerin sağlıklı maddelerden yapıldığına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bebeğin çene yapısına uygun birkaç emzik alınması ve büyüdükçe bu emziklerin değiştirilmesi gerektiğini açıkladı. 

Günün Diğer Haberleri