Kış Depresyonundan Kurtulmak

Yapılan çalışmalarda insanların soğuk havada içine kapanık bir ruh hali içine girdiğinin tespit edildiğini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, bu nedenle de kişilerin daha depresif hissettiklerini açıkladı. Dr. Mehmet Yavuz soğuk hava ve depresyon arasındaki ilişkiyle alakalı bilgi verdi.

SAĞLIK - 2017-01-26 17:25:13

Mevsimlerin kişilerin hayatında önemli bir yeri olduğunu açıklayan Dr. Mehmet Yavuz, güneşli ve ılıman havaların bireylere enerji verdiğini, sert iklim koşullarının ise depresif ruh haline sürüklediğini açıkladı. Bu şartlara kronik stres gibi durumların eklenmesiyle beraber kış depresyonunun kaçınılmaz olduğunu açıklayan Dr. Mehmet Yavuz, mutluluk hormonunun ancak güneş ile salgılandığını ve sıcak havalarda mutlu olmanın da bu şekilde açıklanabileceğini kaydetti.

Kış depresyonunda en etkili faktörün kişide yaşanan stres duyguları olduğuna değinen Dr. Mehmet Yavuz, yaşanan sert iklim şartlarının insanı buhran haline sokabildiğine dikkat çekti. Dr. Mehmet Yavuz kış depresyonundan kurtulmak için kişinin stresten kaçması gerektiğinin altını çizdi.

Güneşli havalarda mutlaka dışarı çıkılması gerektiğini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, böylelikle vücudun daha fazla mutluluk hormonu üreteceğini açıkladı.  sporun vücuttaki mutluluk hormonunu arttırdığını ifade eden Dr. Mehmet Yavuz, uyku düzeninin de mutlu hissetmekle ilgisi olduğu bilgisini verdi.

Sağlıklı beslenmenin kişiyi olumsuz ruh halinden çıkaracağını ifade eden Dr. Mehmet Yavuz, kişilerin hayatın olumlu yönlerini görmesi gerektiğini belirtti.

Günün Diğer Haberleri