Tuvalete Gazeteyle Girmek Hemoroid Sebebi

Tuvalette uzun süre kalmanın hemoroide neden olabileceğini ifade eden Uz. Dr. Erdal Gezer, tuvalete gazete veya telefonla girilmemesi gerektiği uyarısını yaptı. Uz. Dr. Erdal Gezer konuyla alakalı önemli bilgiler verdi.

SAĞLIK - 2017-01-27 10:58:55

Hemoroidin günümüzde en çok rastlanan hastalıklardan biri olduğunu açıklayan Uz. Dr. Erdal Gezer, hastalığın sebepleri arasında kabızlık, sürekli masa başında oturmak ve tuvalette uzun süre oturmak olduğunu belirtti. Zamanla tedavi edilmeyen hemoroidlerin ilerleyen zamanlarda dayanılmaz ağrılara, kanamalara, kansızlığa ve şişliklere neden olabileceği bilgisini veren Uz. Dr. Erdal Gezer, aynı zamanda halsizliğe de neden olabileceğini kaydetti.

Hemoroid hastalarının birçoğunun utanmaları ve geç muayene olmaları nedeniyle erken teşhis edilemediğini söyleyen Uz. Dr. Erdal Gezer, her iki hastalığın da basit ilaç tedavileri ve diyet alışkanlıklarının düzeltilmesiyle tedavi edilebileceğini dile getirdi. Kabızlık sorunu olanların tuvalette uzun süre geçirmesinin hemoroid oluşumunu kolaylaştırdığını açıklayan Uz. Dr. Erdal Gezer, aynı zamanda birçok kişinin tuvalete giderken elinde telefon veya gazete olduğunun bunun tuvalette uzun süre kalmayı sağladığını belirterek tuvalette uzun süre kalmanın da hemoroide neden olacağını ifade etti.

Kilo kaybı olan, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik olan kişilerin acilen doktora başvurması gerektiğini ifade eden Uz. Dr. Erdal Gezer, bu gibi durumlarda basit bir hastalık değil bağırsak kanserinin de görülebileceğini aktardı. 

Günün Diğer Haberleri