Fazla Kilo Topuk Dikeni Nedeni

Fazla kilolu olan ve uzun saatler boyunca ayakta duran kişilerde topuk dikenine daha sık rastlandığını açıklayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, konuyla alakalı açıklama yaparak tedavi yollarının bilgisini verdi.

SAĞLIK - 2017-01-30 16:15:02

Topuk dikeninin daha çok 40 – 60 yaş arasındaki kişilerde görüldüğünü ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, bu rahatsızlığın başlamasında egzersiz türlerinden bazılarının, uzun mesafeli koşuların ve fazla kilonun etkili olduğunu dile getirdi. Topuk dikeninin topukta bıçak batması tarzında ağrılara neden olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, bu rahatsızlığın günlük hayatı sekteye uğrattığını dile getirdi. Topuk dikeninin genellikle uzun süreli hareketsizliğin ardından ortaya çıktığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, ağrının sabah kalktıktan sonra birkaç adım atmanın ardından hissedildiğini açıkladı.

Topuk dikeninin belirgin bir nedeninin olmadığını ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, ayak bağ dokusunda çok fazla stres oluşturan aktiviteler sonucunda da bu rahatsızlığın ortaya çıkabildiğini söyledi. aynı zamanda fazla kilolar ve ayak yapısına uygun olmayan sağlıksız ayakkabıların da riskin artmasına neden olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, ayakta yapılan işlerde çalışanların da bu rahatsızlığı yaşayabilme riskinin bulunduğunu söyledi.

Günün Diğer Haberleri