Kanser Olan Kadın Anne Olabilir

Kadın kanserleri ve tedavisiyle alakalı bilgi veren Prof. Dr. Yakup Kumtepe, dünyadaki en yaygın sağlık sorunlarından birinin kanser olduğunun altını çizdi. Kanserlerin cinsiyete göre farklılık gösterebildiğini açıklayan Prof. Dr. Yakup Kumtepe, özellikle kadın kanseri olarak bilinen jinekolojik kanserlerle alakalı bilgi verdi.

SAĞLIK - 2017-01-31 15:25:36

Jinekolojik kanserlerde erken teşhis ve erken tedaviyle başarı oranlarının arttığını dile getiren Prof. Dr. Yakup Kumtepe, erken teşhiste başarı oranının arttığını ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda üreme koruyucu tedavilerin uygulanabildiğini açıkladı. dünyada kalp hastalıklarından sonra en sık görülen ölüm nedenleri arasında kanserin bulunduğu bilgisini veren Prof. Dr. Yakup Kumtepe, kansere neden olan etkenlerin arasında şişmanlık, sigara kullanımı ve hava kirliliğinin artmasının gösterilebileceğini belirterek, bu etkenlerin kanser hücrelerinin gelişimine zemin hazırladıklarını belirtti.

Çocuk sahibi olmayan kadınlarda kanserin erken evrede yakalanması durumunda hastalığın türüne göre hormonal veya cerrahi tedaviyle sadece kanserli bölgenin çıkarılarak üreme yeteneğinin korunabildiğini dile getiren Prof. Dr. Yakup Kumtepe, bazı vakalarda ise çocuk sahibi olduktan sonra gerekiyorsa cerrahi tedavinin tamamlanabileceğini belirtti.

Kanser vakalarının sayısının artışına rağmen sağlık teknolojisinin de giderek geliştiğini belirten Prof. Dr. Yakup Kumtepe, aynı zamanda tıbbi bilgi ve cerrahi deneyimin de arttığını belirtti. Prof. Dr. Yakup Kumtepe kanser olan kadınların çocuk sahibi olabileceğinin altını çizdi. 

Günün Diğer Haberleri