Evcil Hayvan Alerjisi Olanlar Aşı Yaptırabilir

Evcil hayvan alerjisi olan, ancak evcil hayvan beslemek isteyen kişilerin bunu başarabileceğini belirten Prof. Dr. Nihat Sapan, konuyla alakalı yapılan araştırmalar ve merak edilenleri anlattı.

SAĞLIK - 2017-01-31 15:56:09

Evcil hayvan alerjisinin modern toplumda görülen yaygın bir hastalık olduğunu açıklayan Prof. Dr. Nihat Sapan, hayvan alerjisine sahip olanların hayvanlarını evden uzaklaştırmak yerine aşı yaptırarak sorunu çözebileceklerini dile getirdi. Kış dönemlerinde insanların daha çok kapalı ortamlarda vakit harcadıklarına değinen Prof. Dr. Nihat Sapan, yine kış döneminde evde kedi köpek gibi hayvanları besleyen kişilerin daha fazla hayvan alerjisine yakalandığını ifade etti. En etkili alerjenlerin evcil hayvan alerjenleri olduğunu açıklayan Prof. Dr. Nihat Sapan, alerjinin genel olarak vücuda zarar vermediğini kaydetti.

Alerjinin vücudun zehirleyici olmayan bazı maddelere karşı aşırı duyarlılık göstermesi olduğunu açıklayan Prof. Dr. Nihat Sapan, alerjiye neden olan maddeler arasında toz, hayvan tüyleri, polenler, lateks ve çeşitli yiyeceklerin olduğu bilgisini verdi. ev hayvanlarının yarattığı alerjiye karşı hayvanın yatak odasına alınmaması, iyi temizlenmesi ve fırçalanması gibi önlemlerin alınabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Nihat Sapan, evcil hayvan alerjisine karşı aşı imkanı bulunduğunu ve böylelikle alerjinin ortadan kalkabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Nihat Sapan hayvanların da birer canlı olduğunu ve hiçbir çözüm üretmeden onlardan ayrılmanın doğru olmayacağını söyledi.

Günün Diğer Haberleri