Kansere Bağlı Ağrı Sık Görülmekte

Kanserin hastaların çoğunda ağrıya neden olurken özellikle ilerlemiş vakalarda ağrı şikayetlerinin arttığının gözlemlendiğini belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, ağrının vücut sistemlerinden bir noktaya yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu haber veren bir his olduğunu dile getirdi.

SAĞLIK - 2017-02-01 16:00:43

Kanser hastalarının ağrıdan korunmasının mümkün olduğunu açıklayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, yeni tanısı koyulmuş veya kanser tedavisine başlanmış kötü huylu tümör hastalarının büyük bir kısmında ağrının görüldüğünü açıklayarak ağrının hastalığın evresine, şiddetine, oluştuğu yere ve hastanın yaşına göre değişen bulgular verdiğini kaydetti. Hastada ağrıdan dolayı hareket kısıtlılığı, iletişim bozukluğu ve sosyal yaşamdan soyutlanmanın görülebildiğini açıklayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, bu nedenle ağrının kanserin en endişe veren şikayetlerinden olduğunu açıkladı.

Hastada ağrıdan dolayı hareket kısıtlılığı iletişim bozukluğu ve sosyal yaşamdan soyutlanma görülebildiğini ifade eden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, hastaların ağrılarını kontrol altına almak, hafifletmek veya ortadan kaldırmanın onların yaşamdan kopmamaları ve moral depolamaları açısından önemli olduğunu söyledi. Kansere bağlı ağrıların birçok sebeple gerçekleşebileceği bilgisini veren Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, bazen kanserle alakalı olmayan başka etkenlerle de ağrının ortaya çıkabildiğini dile getirdi. 

Günün Diğer Haberleri