NASA Motor Deneyiyle Mars’ta Bir Adım Daha Atıyor

Sadece 430 saniye sürse bile en deneyimli bilim adamları için bile roket motoru testi hala eğlenceli geliyor.

BİLİM - 2016-08-19 14:04:11

“Her seferinde bunu izlemek inanılmaz bir şey,” diyor Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuşu Merkezi sıvı motor ofisi amiri Steve Wofford. “Bu harika bir şey. Yer sallanıyor, kıyafetlerin titriyor ve bayağı gürültülü.”

Wofford, Orion uzay aracının 2018 yılında fırlatılması ve 2030’larda kırmızı gezegen için fırlatış sisteminin hazırlanmasına kendini tamamen adadığını söylüyor.

Mars’a gideceğiz ve bugün bunun için bir adım atıyoruz. Bu programın bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım,” diyor Wofford.

Test edilen motorlar yeni bir motor kontrolörüyle çalışmak için değiştirilmiş uzay mekiği programındaki eski ana motorlardır. Dört motor ve iki hız kazandırıcı roket uzmanların dünyanın en güçlü roketi olduğunu söylediği fırlatış sistemini oluşturacak.

Perşembe günü RS-25 motoru için yapılan roket motor testi sadece bir rutindi. Ve ilk kez proje müdürü Ronnie Rigney’in beton duvarlarla kaplı laboratuvarından çıkmasını sağladı.

“burada olmak ve motorun test tezgahından çıkan gerçek itme kuvvetini görmek ve roketin gürlemesini hissetmek burada 30 yıl geçirmeme rağmen pek fazla şahit olmadığım bir şey.”

Test bir medya turuydu, 30 ana kanal ve 84 sosyal medya temsilcisinin ilgisini çekti.

NASA Halkla İlişkiler’de çalışan Jonathan Stroud projenin başarıyla uygulanmasına asıl yardımcı olacak şeyin sosyal medya olduğunu söylüyor.

“Bence sosyal medya bizi Mars’a götürmenin ayrılmaz bir parçası çünkü desteğe ihtiyacımız var. Benim gibi hayranlar ve diğer insanların desteğine ihtiyacımız var çünkü bu sayede NASA Mars’a gitmemizi sağlayacak desteği bize sunacak,” diyor Stroud. “Bu yüzden bu olay bize kendimizi gerçekten de bu işin bir parçası gibi hissettiriyor.”

 

Kaynak

Günün Diğer Haberleri