CERN Laboratuvarında Çekilen İnsan Kurban Etme Videosu Ortalığı Karıştırdı

Avrupa Nükleer Araştırma Kurumu (CERN) yetkilileri Cenevre Merkezinde kayda alınan sahte insan kurban etme ayininin ardından iç soruşturma başlattı. Bu hafta internete yüklenen videoda siyah cübbeli bir grup insan söylentiye göre bir çeşit ayinin parçası olarak bir kadını bıçaklamadan önce Hint heykelinin önünde duruyor.

BİLİM - 2016-08-20 12:23:23

Avrupa Nükleer Araştırma Kurumu (CERN) yetkilileri Cenevre Merkezinde kayda alınan sahte insan kurban etme ayininin ardından iç soruşturma başlattı. Bu hafta internete yüklenen videoda siyah cübbeli bir grup insan söylentiye göre bir çeşit ayinin parçası olarak bir kadını bıçaklamadan önce Hint heykelinin önünde duruyor. Uzaktan kayıt yapılmış ve kayda alan kişi bıçaklama olayından sonra korkup kaçmış numarası yapıyor.

Bir CERN sözcüsü Amerikan basın kurumuna Cenevre kampüsünde çekilen şaka videosunun izinsiz olduğunu ve bunu düzenleyenlerin sahaya kimlik kartı okutarak girdiğini söyledi. Sözcü soruşturmanın iç mesele olduğunu söyleyerek bundan sorumlu kişilerin kimliğini açıklamadı.

“CERN çalışmalarımızın bilimsel yapısı hakkında insanların yanlış fikre kapılmasına neden olacak bu tarz şakalara göz yummayacak” diyor sözcü.

“CERN her yıl tüm dünyadan binlerce bilimsel kullanıcıya kapılarını açıyor ve bazen içlerinden birkaçı şakalarını fazla ileri götürüyor. Bu durumda onlardan biri,” diye ekliyor sözcü.

Bu olay CERN’in ayın başında bilim adamlarının daha önce umut edildiğinin aksine yeni bir parçacık bulmadığını açıklamasının ardından gerçekleşti. Geçen yılki büyük hadron çarpıştırıcısı ölçümleri fiziğe bakış açımızı değiştirecek yeni bir parçaçcık mevcudiyetini ortaya atmıştı fakat güncel verileri bunun sadece bir tesadüf olduğunu gösteriyor.

 

 

Kaynak

Günün Diğer Haberleri