NASA Kutup Denizindeki Düşük Buz Seviyesinin Normalleştiğini Açıkladı

Kutup Denizindeki buzlar muhtemelen bu yaz erime rekoru kırmayacak ama NASA Cuma günü genel olarak buz seviyesindeki düşüşün artık normal karşılandığını açıkladı.

BİLİM - 2016-08-20 12:14:09

Dünya’nın kuzeyindeki buzlar bu bahar Martta rekor kırarak normalden çok daha hızlı eridi. Mayıs ayında da hızla erimeye devam etti. NASA ayın sonunda erimenin planlanandan çok daha fazla olduğunu bildirdi.

Sonra hava değişti, bulutlanma ve düşük sıcaklıklar erimeyi yavaşlattı. Ağustosta erime yeniden hız kazandı.

“En düşük seviye rekoru kırılmayacak olsa bile deniz buzlanmasındaki azalmanın önüne geçilemeyecek. Uzun vadede hala erimeye devam edecek” diyor Maryland Greenbelt’teki NASA Goddarn Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışan deniz buzlları bilim adamı Walt Meier. “Geçtiğimiz yıllardaki gibi aşırılık olmayacak çünkü Kuzey Kutbundaki hava koşulları o zamanlardaki gibi aşırı değildi.” diye ekliyor kendisi.

Deniz buzulları hakkındaki bu haberi NASA’nın bu yılki Temmuz ayının kayıtlara geçen en sıcak Temmuz olduğunu ayrıca 1880’den beri kaydedilen en sıcak ay olduğunu açıklaması takip etti.

 

NASA’nın Temmuz ayı hakkında yaptığı bu açıklama bu ayın kayıtlara geçen en sıcak ay olduğunu söyleyen Ulusal Okyanus Ve Atmosfer Dairesi değerlendirmesiyle de örtüşmekte. Temmuz ayı sıcaklığı kara ve deniz ortalaması 1.57 dereceydi.

 

Bilim adamları ısınan Dünya sıcaklığını fosil yakıt yakmak gibi insan eylemlerine bağlıyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin en güncel değerlendirmesine göre “İnsanın iklim üzerindeki etkisi açıkça belli ve sera gazının güncel antropojenik yayılması tarih boyunca en yüksek seviyeyi buldu.”

 

Kuşkucular iklim değişikliğinin ilk günden bu yana devam ettiğini söyleyerek küresel ısınma üzerindeki insan faktörünü göz ardı etmektedir. Ayrıca gezegenin artan sıcaklığının neden olacağı tehlikelerin fazlasıyla abartıldığını iddia ediyorlar ve fosil yakıtların iklim değişikliği üzerindeki etkisini sorguluyorlar.

 

Kaynak

Günün Diğer Haberleri