NASA Kayıp Uzay Gemisi Buldu

Uzay konulu filmler bize bir şey öğretmişse o da kimsenin çığlıklarını duymayacağıdır. Uzayda kaybolursan seni kimse bulamaz. Tabii NASA’ya bağlı bir uzay gemisi değilsen. Öyleysen de senin için hala umut var demektir.

BİLİM - 2016-08-23 14:36:20

Uzay konulu filmler bize bir şey öğretmişse o da kimsenin çığlıklarını duymayacağıdır. Uzayda kaybolursan seni kimse bulamaz. Tabii NASA’ya bağlı bir uzay gemisi değilsen. Öyleysen de senin için hala umut var demektir.

Güneş ve Karasal İlişkiler Gözlemevinden STEREO-B Ekim 2014’te Dünya’daki takımla irtibatı koptuktan sonra kayboldu. Bununla birlikte, Pazar akşamı 22 aylık aramanın ardından Derin Mesafe Ağı (NASA’nın uzay görevleri için kullanılan takip cihazı) sinyal yakaladığında bilim adamları yeniden irtibata geçebildi.

 

Ekim 2006’da STEREO-B ve ortağı STEREO-A Güneş’in Dünya’ya enerji akımını ölçmek için iki yıllık bir göreve çıktılar. Bunlardan biri Dünya’nın yörüngesinin biraz içindeydi diğeri de dışındaydı. Bu da bilim adamlarına ilk kez enerjiyi farklı açılardan ve nihayetinde Güneş’in uzak ucundan ölçme imkanı sunuyordu.

 

Bununla birlikte, takım bir sorunla karşılaştı. Uzay gemilerinden biri Güneş’in Dünya’ya ters gelen tarafına doğru sürükleniyordu, bu yüzden de üç aylık süreyle iletişime geçmek imkansız olacaktı. Uzay gemileri uzayda sadece iki yıl süreyle kalmak üzere inşa edildikleri için bu gelişme fırlatış esnasında gözden kaçmıştı.

 

“Güneş etrafına her dalga boyunu güçlü şekilde yayan gökyüzünün en büyük gürültü kaynağıdır,” diyor STEREO görevi operasyon müdürü Dan Ossing. “Çoğu derin mesafe görevinde güneşin müdahalesi sadece bir gün falan sürer ama her bir STEREO uzay gemisi için bu süreç yaklaşık dört ay sürdü.”

 

Uzay gemisi 72 saat iletişim kurulmadığında sıfırlanmak üzere inşa edildiği için  takım bu sıfırlama süreci esnasında Dünya’ya yeniden sinyal gönderdiğinden emin olmak için onu test etmeye karar verdi. Bilim adamları kendisini yeniden açtığını anladılar.

 

NASA Kayıp Uzay Gemisi Buldu

 

Takım ilk sıfırlamadan sonra zayıf bir sinyal aldı ve STEREO-B’den en son o zaman haber alındı. Ta ki bu hafta Derin Mesafe Ağı STEREO-B’nin sinyaliyle bağlantı kurana dek.Aralık 2015 raporunda bilim adamları testlerin uzay gemisine dönüşün ne kadar hızlı düştüğünü bildiren ve kontrolsüzce onu döndüren sensor yüzünden yanlış gittiği tezini öne sürdüler. Bu sırada uzay gemisinin şarjı da güneş panelleriyle doluyordu yani çalışması için gereken enerjiyi elde edemiyordu.

 

İletişim koptuğundan beri bilim adamları ağı kullanarak her hafta üç blokluk alanda STEREO-B’yi aradılar. Bilim adamlarının uzay gemisinin yeri hakkında hiçbir fikri olmadığını düşünecek olursak bu oldukça zorlu bir görevdi.

 

Fakat yeni yerinde bulunan STEREO-B hala tehlikeyi atlatmış değil. STEREO takımı uzay gemisinin düzgün çalıştığından emin olmak için daha fazla kurtarma işlemi yapmayı planlıyor. Takım bataryayı kurtarmak için güçleri kapatmadan önce birkaç saat boyunca önemli mekanizmalarını test etti bile.

 

Bu belki de yıllar alacak bir süreç. 2019’da takım onu görüp dönüş hızını test etmek için Hubble’ı kullanacak.

 

Yani, sanırım STEREO-B en azından şimdilik mutlu sonuna ulaştı. Hala uzayda dolandığını, kontrolsüzce döndüğünü ve Dünya’daki arkadaşlarının bir gün onu bulmasını umut ettiğini düşünmek üzücü yine de. Ama bu hepimizin başına gelebilirdi, değil mi?

 

Kaynak

Günün Diğer Haberleri