NASA 3 Hafta İçerisinde Asteroit Alma Görevine Çıkacak

Ajansın OSIRIS-REx uzay gemisi Florida Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan 8 Eylülde Birleşmiş Fırlatma İttifakı Atlas V Roketini fırlatmaya hazırlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse probla potansiyel olarak tehlikeli uzay taşı Bennu’dan eski bir örnek alınıp Eylül 2023’de dünyaya getirilecek.

BİLİM - 2016-08-23 14:50:01

Ajansın OSIRIS-REx uzay gemisi Florida Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan 8 Eylülde Birleşmiş Fırlatma İttifakı Atlas V Roketini fırlatmaya hazırlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse probla potansiyel olarak tehlikeli uzay taşı Bennu’dan eski bir örnek alınıp Eylül 2023’de dünyaya getirilecek.

“Güneş sistemimizin ufkuna ışık tutacak örnekler arıyoruz,” diyor OSIRIS-REx baş araştırmacısı Dante Lauretta haberi verdiği basın konferansında.

“Hayatın  kökenine ve gezegenimizin yaşanılabilirliğine yol açmış olabilecek ilerlemeleri anlayabilmek için bu örnekleri laboratuvarımıza getirmek istiyoruz.” diye ekliyor Lauretta.

OSIRIS-REx Bennu’ya dolambaçlı yoldan gidip sonunda 2018 yılında 500 metre büyüklüğündeki uzay taşına varmış olacak.

Uzay gemisi Bennu’yu iki yıl boyunca yörüngesinde araştıracak. SSonra 2020 Temmuz ayı civarında taşa yaklaşıp en az 60 gram asteroit örneği alacak.

“Teknik olarak Bennu’ya iniş yapmayacağız ama beş saniyeliğine onunla temas kurmuş olacağız,” diyor NASA’daki OSIRIS-REx programı bilim adamı Jeff Grossman.

Bu beş saniye zarfında probun asteroitin yüzeyini gazla patlatacağını ve havaya yayılan materyalleri toplayacağını dile getiriyor Grossman.

OSIRIS-REx şimdiki plana göre Mart 2021’de Bennu’dan ayrılıp Dünya’ya doğru yola çıkacak. 2023 Eylülünde uzay gemisi Utah çölüne paraşütle iniş yapacak olan numune kapsülünü fırlatacak. Bu sırada OSIRIS-REx güneş etrafında park yörüngesinde sabitlenmiş olacak.

Asteroit numunesi de tıpkı NASA’nın Apollo astronotlarının getirdiği ay taşının incelendiği gibi tüm dünyada birçok bilim adamı tarafından yıllar boyu incelenecek.

OSIRIS-REx NASA’nın ilk asteroit numunesi alma görevi olmasına rağmen tarihte bu konuda yapılan ilk çalışma bu değil. Japonya’nın Hayabusa probu 2010 yılında Dünya’ya Itokawa uzay taşından küçük parçalar göndermişti. Ve Hayabusa 2 Aralık 2014’te Ryugu adıyla bilinen başka bir asteroitten örnek toplamak için fırlatıldı.

OSIRIS-REx takımı uzay gemisinin gönderdiği maddelerden organik moleküller bulmanın peşinde –yaşamımızın yapı taşını oluşturan karbonların.

Ama güneş sisteminin ilk zamanlarını ve Dünya’da yaşamın nasıl başlamış olabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmek 800 milyon dolarlık görevin tek hedefi değil. İsminin açılımı - Origins-Spectral Interpretation-Resource Identification-Security-Regolith Explorer ( Köken Spektrali Yorumlama Kaynağı Tanımlama Güvenlik Regoliti) - durumu biraz açıklıyor olabilir.

Örneğin beş bilimsel araç taşıyan OSIRIS-REx Bennu benzeri asteroitlerin sahip olduğu değerli kaynaklar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi hedeflemektedir.

Prob uzaydaki küçük nesnelerin yolunun sıcaklıkla yayılan güneş enerjisiyle değişimini anlatan Yarkovsky etkisinin detaylı bir nitelendirmesini de sağlamış olacak.

“Bu olduğunda itici gibi davranır ve asteroitin yörüngesini değiştirir,” diyor Lauretta. “Bennu gibi bir nesnenin gelecekte nerede olacağını tahmin etmek istiyorsanız onun fenomenizmini açıklamanız gerekir, işte bizler de bu bağlamda gelmiş geçmiş en iyi bilimsel araştırmayı sağlayacağız.”

Böyle bir bilgi özellikle de Bennu gibi potansiyel olarak tehlikeli asteroitler için önemli bir şey. NASA bilim adamlarına göre 22. yy sonlarında Bennu’nun yüzde 0,037  Dünya’ya çarpma ihtimali var.

 

 

Günün Diğer Haberleri