Mars Simülasyonu Sona Erdi

Bir yıl boyunca tecritte kaldıktan sonra sahte Mars görevindeki altı kişilik ekip Pazar günü çıkış yaptı.

BİLİM - 2016-08-30 22:33:40

Mürettebat HI-SEAS (Hawaii Uzay Keşfi Analog ve Simülasyonu) Programının bir parçası olarak Hawaii adasında bulunan Mauna Loa’nın ıssız, dağlık tepelerinde bir yıl boyunca yaşadılar.

Bu program sayesinde bilim adamları derin mesafe görevlerindeki tecritin insan katılımcılar üzerindeki etkilerini anlıyor.

Görev katılımcıları Carmel Johnston, Christiane Heinicke, Sheyna E. Gifford, Andrzej Steward, Cyprien Verseux ve Tristan Bassingthwaighte sınırlı aile, arkadaş ve dış dünya iletişimiyle 12 ay boyunca birlikte yaşadılar. Mürettebat yerleşim yerinden sabah 9 sularında çıktı.

Verseux’un bulutlu bir günde dışarı çıktıklarını anladığında “Biraz güneş görmeyi umuyorduk,” dediği duyuldu.

Bu HI-SEAS’in dördüncü şu ana kadarki en uzun görevi.

HI-SEAS alanı katılımcıların sınırlı yemek ve diğer ihtiyaçlarını değerlendirdikleri bir yer. Mürettebat ile dış dünya arasındaki iletişim, derin mesafedeki iletişim sınırlandırmalarını taklit etmek amacıyla yirmi dakika gecikmeli gerçekleşmiştir. Mürettebat üyelerinden bazıları buradaki deneyimlerini paylaştıkları blog yazmıştır.

Johnston mürettebat o platforma çıktığında insanların onları inanılmaz desteklediğini belirtti.

Mürettebat karşılaştıkları bazı sıkıntıların uzun süre boyunca bu kadar küçük insan grubu ile sürekli etkileşim halinde olmak, kısıtlı kaynakları paylaştırmak ve iki hafta boyunca kova ile yıkanmalarına neden olan tesisat bozukluğu olduğunu söylediler.

HI-SEAS 2012 yılından bu yana devam eden NASA fonlu bir program. Tecrit görevlerinin süresi kademe kademe uzatılmıştır. İlk görev dört aydan kısa sürmüş, ikinci görev tam dört ay sürmüş ve üçüncü görev de sekiz ay sürmüştür.

HI-SEAS araştırmacılarının yaptıkları bilimsel çalışmalar kendi kendini idare eden, uzun vadeli keşif görevleri için oldukça etkili takımlar oluşturmak için kullanılabilecek psikolojik ve psikososyal etmenleri, ölçütleri ve kombinasyonları tanımlama ihtiyacı üzerine yoğunlaşmaktadır.

HI-SEAS şu an 2017 ve 2018 yıllarında tek seferde sekiz aylığına sahte Mars’a göndereceği takımı oluşturmak için kendisine katılımcı arıyor.

Günün Diğer Haberleri