Samanyolu'nun 'Karanlık İkizi'ni Keşfetmek Neden Bu kadar Önemli?

Astronotlar neredeyse tamamı karanlık maddeden oluşan uçsuz bucaksız bir galaksi keşfetti. Bu beklenmedik keşif bizleri bu gizemli şeylerin neyden oluştuğunu anlamaya bir adım daha yaklaştırabilir.

BİLİM - 2016-08-30 23:01:29

Dubbed Dragonfly 44 yıldız topluluğu Koma Kümesi olarak bilinen galaksi grubunda Dünya’dan 330 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Bizim Samanyolu Galaksimizle aynı boyutlardadır fakat ondan çok daha sönüktür. İçinde sadece galaksimizin yüzde biri kadarını oluşturan 1  milyar yıldız bulunmaktadır.

Ve kütlesinin %99.99’unu oluşturan şey, bazılarının Samanyolu’nun Karanlık İkizi deme nedeni olan karanlık madde formundadır. Bu karanlık maddenin evrendeki her şeyin %85’ini oluşturan görülmez bir cisim olduğuna inanılıyor. Karanlık madde galaksiler arasında yıldız hareketlerini etkilediği zaman ancak “görülebilir.” Fakat daha önce hiç doğrudan gözlemlenemedi, en azından kesin bir şekilde.

Hawaii W. M. Keck Gözlemevi yardımıyla Dragonfly 44’ü keşfeden astronot takımı karanlık galaksiyi bulduğunda oldukça şaşırdı.

“Neredeyse tamamı karanlık maddeden oluşan başka galaksiler olduğunu biliyorduk. Fakat bunlar Dragonfly 44’ten yaklaşık bir milyon kat daha küçük cüce galaksiydi,” diyor Yale Üniversitesi Gökbilimcisi ve keşfi açıklayan makalenin baş yazarı Pieter van Dokkum.

“Bu heyecan verici bir keşif,” diyor Columbia Üniversitesi astrofizikçisi Jeremiah Ostriker. “Bu bizlere karanlık maddeyi yakından daha detaylı inceleme şansı verdi.”

Karanlık maddeyi göremiyorsak Dragonfly 44’ün ondan oluştuğunu nereden biliyoruz?

Bir galaksinin toplam kütlesi ne kadar büyükse yıldızlar birbirlerine o kadar yakın hareket eder. Ve “Dragonfly 44’teki yıldızlar birbirlerinde bu kadar sönük bir galaksiden beklenenden çok daha uzak hareket ediyorlar,” diyor Toronto Üniversitesi gökbilimcisi ve makalenin yazarlarından Roberto Abraham. “Bu da demektir ki Dragonfly 44’ün büyğk miktarda görünmeyen kütlesi var.” Diğer bir deyişle büyük miktarda karanlık maddesi var.

Teoriye göre karanlık madde parçacıkları birbirlerini yok ediyorlar ve her çarpıştıklarında gamma radyasyonu yayıyorlar diyor van Dokkum. Bilim adamları cüce karanlık gezegenlerde bu ayırt edici sinyali arıyordu, fakat Dragonfly 44 gibi büyük karanlık madde gezegeninde bu sinyal çok daha güçlü olacaktır, diye de ekliyor.

Bize Dragonfly 44’ten daha yakın büyük karanlık galaksiler bulma yarışı başladı. Yani hepimiz karanlık madde parçacığını ortaya çıkaracak zayıf sinyaller aramaya başlasak iyi olur.

Bizden ayrılmayın!

 

Kaynak

Günün Diğer Haberleri