NASA'nın Juno Probu Jüpiter’e İlk Kez Yakından Bakıyor

Gezegenin bulutlarının 4,200 km üzerinde gezinen NASA’nın Juno uzay probu Cumartesi günü Jüpiter’e şimdiye kadarki en yakın çekimi yaptı.

BİLİM - 2016-08-30 23:26:25

NASA bir bildirisinde bu geçişin planlanmış 36 yörüngesel uçuşun ilki olduğunu söyledi. 208,000 km/sa uçuşla 2018 Şubat ayında bitecek ana görevi esnasında Jüpiter’e en çok yaklaşan uzay aracı oldu.

Juno 5 Ağustos 2011 yılında Florida’dan atıldı, NASA’nın 2003 yılında biten Galileo görevinden sonra Jüpiter’in yörüngesine giren ilk prob oldu. Uzayda beş yıl süren sinir bozucu yolculuğun ardından Juno Jüpiter’in yörüngesine başarılı bir giriş yaptı. Bu olay bilim adamları için bu gizemli gaz gezegeni hakkında daha çok şey keşfetme konusunda büyük bir fırsat olarak görülüyor. 

Bildiğimiz 67 uydu haricinde yeni uydular bulunulabileceği düşünülüyor. Gezegenin manyetik sahasını haritalandırarak bilim adamları güneş sistemimizin oluşumu hakkında da yeni ipuçları bulmayı ümit ediyorlar.

Yaklaşık bir basketbol sahası büyüklüğünde olan Juno’nun bütün sistemli aletleri açıktı ve cumartesi günü olabildiğince çok veri toplamak için Jüpiter’e yöneldi. Gezi sırasında JunoCam’in çektiği görüntüler Jüpiter’in kuzey ve güney kutup görüntülerini de içermektedir ve kısa süre sonra halka yayınlanacaktır. “Bizler daha önce kimsenin gitmediği bir yörüngedeyiz ve bu görüntüler bizlere devasa gaz dünya hakkında yepyeni bir bakış açısı sunuyor,” dedi Juno baş araştırmacısı Scott Bolton.

“Şu an konuşurken bile ilgi çekici öncül verileri alıyoruz,” diye ekliyor. “Uçuş sırasında toplanan tüm bilimsel verilerin uydu-dünya bağlantısıyla alınması günler alacak, hatta Juno ve Jüpiter’in bizlere anlatmak istediklerini anlamak çok daha uzu sürecek.”

20 aylık görevi bittikten sonra Juno NASA mühendisleri tarafından Jüpiter’in bulutlarına daldırılacak. Ama şimdilik bitirmesi gereken çok iş var.

 

Kaynak

Günün Diğer Haberleri