Çipli Kimlik Kartları Geliyor

Kırıkkale'de kullanılmaya başlayan çipli kimlik kartları yakın zaman sonra bütün vatandaşların kullanımına açılacak.

YAŞAM - 2016-09-23 11:59:17

Pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale'de hemen hemen her kesimden vatandaş tarafından test edilen çipli kimlik kartlarının bütün şehirlere dağıtımı yakın zaman içerisinde başlayacak. E-devlete giriş, seyahatlerde kimlik belgesi, elektronik imza, güvenli kimlik doğrulaması gibi özellikleri de içerisinde barındıracak olan çipli kimlik kartlarının 2017 senesinde dağıtımına başlanması bekleniyor.

Kimlik kartları yüzünden mağduriyete uğramanın da önüne geçecek olan yeni kimlik kartları pilot bölge olan Kırıkkale'de oldukça olumlu sonuçlar vermeye de devam ediyor. Özel DNA'ya sahip mürekkepler, şifreli grafik tasarımları gibi fonksiyonları da bulunan çipli kartların her vatandaş tarafından kullanılması da zorunlu hale getirilmiş durumda. Belirli ücret karşılığına temin edilebilecek olan yeni kimliklerin güvenlik konusunda üst düzey teknoloji ile donatıldığı da kart kullanıcılarının ifadelerinden anlaşılıyor.

Özellikle e-devlet sistemine girişte otomatik tanınacak olan çipli kartlar içerisinde parmak izi özelliğini de taşıyor olacak. Önemli bir güvenlik ekipmanı olarak dahi kullanılması mümkün olan kimlik kartlarının dağıtım işlemi 2018 senesinin başlarına kadar devam edecek. Eski kimliklerin yerini alacak olan çipli kimliklerin fiyatı ise henüz açıklanmış değil.

Günün Diğer Haberleri