Çipli Kimlik Kartları 2017'de

Pilot bölgelerde uygulanmaya başlayan çipli kimlik kartları önümüzdeki sene bütün vatandaşların elinde olacak.

YAŞAM - 2016-09-24 12:09:04

Yüksek güvenlik ve yerli iletişim sistemi ile donatılmış olan yeni kimlik kartlarının dağıtımına Ocak ayından itibaren başlanacak. 1 sene içerisinde bütün vatandaşların eline geçmesi beklenen çipli kimliklerde kullanılan teknolojik ekipmanlar ise oldukça üst seviyede olacak. 2017 sonuna kadar her vatandaşın temin edebileceği yeni kimlik kartlarını kullanmayanlar ise para cezası ödemek durumunda kalacaklar.

Kimlik kartları yüzünden mağduriyete uğramanın da önüne geçecek olan yeni kimlik kartları pilot bölge olan Kırıkkale'de oldukça olumlu sonuçlar vermeye de devam ediyor. Özel DNA'ya sahip mürekkepler, şifreli grafik tasarımları gibi fonksiyonları da bulunan çipli kartların her vatandaş tarafından kullanılması da zorunlu hale getirilmiş durumda. Belirli ücret karşılığına temin edilebilecek olan yeni kimliklerin güvenlik konusunda üst düzey teknoloji ile donatıldığı da kart kullanıcılarının ifadelerinden anlaşılıyor.

Özellikle e-devlet sistemine girişte otomatik tanınacak olan çipli kartlar içerisinde parmak izi özelliğini de taşıyor olacak. Önemli bir güvenlik ekipmanı olarak dahi kullanılması mümkün olan kimlik kartlarının dağıtım işlemi 2018 senesinin başlarına kadar devam edecek. Eski kimliklerin yerini alacak olan çipli kimliklerin fiyatı ise henüz açıklanmış değil.

Günün Diğer Haberleri