Erdoğan'dan Reza Zarrab Koruması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika'da tutuklu bulunan Rıza Zarrab'a sahip çıktı.

SİYASET - 2016-09-25 14:24:16

Mart ayında tatil için gittiği Amerika'nın Miami eyaletinde önce gözaltına alınan daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen Reza Zarrab'a 7 ay sonra ilk destek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Reza Zarrab'ı tutuklayarak cezaevine gönderenler Fethullah Gülen'den para yiyor ifadelerini kullandı.

Zarrab'ın ilk yakalandığı dönemlerde Türkiye ile ilgisi yok, kendisi bizi ilgilendirmiyor açıklamasında bulunan Erdoğan'ın bu ifadeleri siyaset arenasında da şok edici bir gelişme olarak karşılandı. Paralel devlet yapılanmasının karşısında durduğu belirtilen Zarrab'ın bir an önce serbest bırakılmasını ve ülkesine dönmesini isteyen Erdoğan'a Amerikalı savcıların ne gibi bir yanıt vereceği de şimdiden merak konusu oldu. Amerika'yı dolandırmak, kara para aklamak ve ambargoyu bilinçli bir şekilde ihlal etmek suçlarından toplam 75 yıl hapis cezası istenen Zarrab'ın bu şartlarda serbest bırakılması da bir hayli zor görülüyor.

Ekim ayında duruşmaya çıkacak olan Zarrab'ın mal varlıklarına da yakın zaman içerisinde el konulması bekleniyor. Son günlerde eşi Ebru Gündeş ile yollarını ayırması ile gündeme gelen iş adamının Amerika'da daha uzun bir süre tutulacağı da savcı Bharara tarafından açıklanmıştı.

Günün Diğer Haberleri