Mars’a Gitmek İsteyenler İçin Biletler 200 Bin Dolar Olacak

Elon Musk tarafından yapılan açıklamada 10 yıl içinde 200 bin dolarlık bir bilet ücreti ile isteyenleri Mars’a göndereceğini söyledi.

BİLİM - 2016-09-28 11:39:31

Amerika’lı ünlü iş adamı Elon Musk tarafından yapılan açıklama herkesi şaşkına çevirdi. Uzay keşif teknolojileri şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 2018 yılında Mars’a yapılacak ilk yolculukla beraber yerleşim temelleri atmayı planladıklarının altını çizdi.

Elon Musk 50 yıl içinde Mars’ta kendi kendine yetebilen bir koloni kurma planlarından bahsederek, insanı gezegenler arası bir tür haline getirmek istediklerini de vurguladı. Mars biletinin kişi başı 200 bin dolar olacağını söyleyen Elon Musk, maliyetin bu kadar düşürülmesi için bazı teknolojik gelişmelerin zorunlu olduğuna değindi.

Mars’a gidecek olan uzay gemisinin ilk aşamada 100 yolcuyu eşyalarıyla taşıyabilecek şekilde tasarlanabileceğini belirten Elon Musk, başlarda çok fazla kişinin Mars’a gitmeye hevesli olmayabileceğini, ancak yeni kurulacak kolonide zamanla çok fazla istihdam ihtiyacı olacağına da değindi. Mars’ta sıkıştırılmış atmosfere sahip kapalı alanlarda mahsul yetiştirileceğini de söyleyen Elon Musk, roketlerin gidip gelebilmesi için yakıt üretilmesi gerektiğini, bu nedenle de kaynak çıkarılmasının önemli olduğunu açıkladı.

Mars’a ilk insansız yolculuğun 2018 yılında yapılacağını belirten Elon Musk, 2024 yılında ise ilk insanın Mars’a gönderileceğinin altını çizdi. 2025 yılında uzay gemisinin kızıl gezegene ulaştırılmasının planladığını belirten Elon Musk, Dünya ve Mars’ın yörüngelerinin uzay aracı göndermeye 26 yılda bir uygun olduğunu, bu nedenle de kendi kendine yetebilen bir milyon kişinin yaşayacağı koloniyi kurmanın 40 ile 100 yıl arasında süreceğinin bilgisini verdi.

 

Günün Diğer Haberleri