Regl Döneminde Tatlı Krizine Dikkat

Regl Döneminde Tatlı Krizine Dikkat

Bayanlarda regl döneminde tatlı isteğinde artış olduğunu ifade eder Diyetisyen Elif Yıldız, bu süreci rahat bir şekilde atlatabilmek amacıyla öğün atlamamak gerektiğinin bilgisini verdi. Diyetisyen Elif Yıldız ara öğünlerde kuru meyve, badem ve fındık gibi besinlerin tercih edilebileceğinin altını çizdi.

KADIN - 2016-11-21 13:32:46

Regl öncesi sendrom döneminde kadınların hem hormonal hem de psikolojik olarak iniş çıkışlar yaşadığını söyleyen Diyetisyen Elif Yıldız, bu dönemde en sık karşılaşılan sorunların baş ve karın ağrısı, şeker düşüklüğü, tatlı isteği, duygusal değişimler, iştah artması ve kabızlık olduğunu açıkladı. Vücutta oluşan bazı hormonların değişikliğinin yanı sıra B6, demir ve magnezyum vitamini azalmasına bağlı olarak regl öncesi veya sonrası dönemi şikayetlerinin ortaya çıktığını söyleyen Diyetisyen Elif Yıldız, östrojen azalmasıyla beraber kan şekerinde düşme olduğunu ve tatlı ve karbonhidrat yeme isteğinin  arttığını ifade etti.

Regl öncesi dönemde bu sürecin rahat atlatılabilmesi amacıyla öğün atlanmaması gerektiğini belirten Diyetisyen Elif Yıldız, kuru meyve veya kuruyemişlerle ara öğünde şeker ihtiyacının karşılanabileceğini açıkladı.

Regl döneminde ağrılar için papatya veya melisa çayı içilebileceğini açıklayan Diyetisyen Elif Yıldız, çaya sıkılan birkaç damla limonun da gıdadaki demir kullanımını arttırdığı bilgisini verdi. Diyetisyen Elif Yıldız bu dönemde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, aşırı ağrılı durumlarda ise ilaç yerine doğal yöntemler kullanılmasının daha doğru olduğunu ifade etti. 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Sümer Haber - Tarafsız, Güçlü, Doğru Haber. Türkiye'nin ve Dünya'nın gündeminden son dakika hableri, köşe yazıları, spordan magazine tüm kategorilerde güncel haberlere ulaşabileceğiz doğru habercilik ilkerlerini benimsemektedir. Sitemizde yer alan haberler ekibimiz tarafından hazırlanmaktadır, kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Bu site Gazisoft altyapısını kullanmaktadır.