Obez Gebeler Dikkat

Obez Gebeler Dikkat

Gebelik döneminde obeziteye dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, obezitenin sağlığı bozacak aşırı miktarda yağ birikimi olduğunu belirtti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay obezitenin kronik ve toplum sağlığını etkileyen ve gün geçtikçe artan bir hastalık olduğunun altını çizdi.

KADIN - 2016-12-03 12:30:37

Obezitenin nedenleri arasında genetik faktörler, hormonal faktörler, beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam ve yaşın görüldüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, aynı zamanda diyabetik anne çocuğu olmanın da riski arttırdığı bilgisini verdi. Obezitenin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, özellikle obezitenin gebelikte hem anneyi hem de bebeğin sağlığını etkilediğini dile getirdi. Obez annelerin bebeklerinde yoğun bakıma girme, erken doğum, anne kaybında kayıp ve doğumsal anomilerin oluşabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, obez olan kadınların gebelik öncesinde ve gebelik döneminde yüksek doz folik asit alması gerektiğini kaydetti.

Obez gebelerde gebelik zehirlenmesi, emboli ve şeker hastalığı riskinin yüksek olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, aynı zamanda bu kadınlarda sık tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonunun görüldüğünün altını çizdi.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Sümer Haber - Tarafsız, Güçlü, Doğru Haber. Türkiye'nin ve Dünya'nın gündeminden son dakika hableri, köşe yazıları, spordan magazine tüm kategorilerde güncel haberlere ulaşabileceğiz doğru habercilik ilkerlerini benimsemektedir. Sitemizde yer alan haberler ekibimiz tarafından hazırlanmaktadır, kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Bu site Gazisoft altyapısını kullanmaktadır.