Güneş sistemi'nde tanımlanamayan gök cismi keşfedildi

Güneş sistemi'nde tanımlanamayan gök cismi keşfedildi

Güneş sistemi'nde, Neptün'ün ilerisinde keşfedilen gök cismi bilinenleri unutturdu. Şuana kadar bilinenlerin tam tersi hareketler sergileyen cismin ne olduğu üzerinde çalışmalar başladı.

BİLİM - 2016-08-12 23:07:56

Astronomlar, güneş sistemi içinde Neptün'ün ilerisinde, hemen hemen bütün gezegenlere dik olarak hareket eden bir cisim bulduklarını açıkladılar. Ayrıca, "Niku" adı verilmiş olan bu Neptün ötesi cisim, Güneş'in çevresinde de zıt yönde dönmekte. Astronomlara göre bunun olması imkansız ve neden tersi hareket sergilediği çözülemedi.

Gezegen sistemleri, bir yıldızın çevresinde oluşan toz ve gaz bütünü olarak açıklanmakta. Yıldız sistemlerinin açısal momentumu sayesinde de çevresindeki bütün cisimler aynı yönde hareket etmekteler. Ancak astronomların bulduğu üzere Niku, Güneş sistemi düzleminin üzerinde bulunmakta ve yukarı doğru hareket etmekte. Bunun anlamı da bir başka gücün Niku'yu etkilediği. Bulunan cisim eğer bir gezegen veya asteroid ise güneşe göre hareket etmesi gerekirken farklı yönde hareket etmesi farklı teoriler ortaya çıkartıyor.

Harvard-Smithsonian araştırma merkezinin kıdemli astrofizikçi Matthew Holman, bu durumun, dış güneş sisteminde bilmediğimiz bir şeyler olduğunu gösterdiğini belirtmekte. Her ne kadar Holman'ın ekibi ilk olarak Niku'nun yörüngesinin Dokuzuncu Gezegen tarafından etkilendiğini düşünse de, daha sonra yapılan analizler, Niku'nun böyle bir etki için çok uzakta olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu araştırmalar sırasında, Niku'nun Güneş'in çevresinde zıt yönde 110 derece açı ile dönen bir grup nesneden sadece biri olduğu fark etti.

Her ne kadar bu verilerin tamamı şimdilik bilinmeyen bir sonuca doğru yönelse de, henüz bir ipucu bulunabilmiş değil. Ancak Dokuzuncu Gezegen teorisini ilk olarak sunan Konstantin Batygin'in belirttiği gibi, "ne zaman Dış Güneş Sistemi'nde açıklayamadığınız bir şey bulsanız, bu çok heyecanlı bir şeydir çünkü bu, yeni bir gelişimin belirtisi gibidir..."

Uzaylı Olasılığı

Bu tür hareketlilikler daha önce birçok filme konu olmuştu. Dünya dışında tespit edilen yabancı cisimler uzaylı gemileri olduğu anlaşılmıştı. Bu hareketi sergileyen çok sayıda cismin olması ve grup halinde bulunması küçük bir ihtimalde olsa uzay araçları olabilir mi sorusunu beraberinde getiyor. 

Araştırmacılara göre cismin neyden oluştuğunu saptamak şuan için çok zor. Dünya'dan oldukça uzak olan cismin net verileride haftalar öncesine ait. 

Niku Nedir ?

Şuan soruya kimse yanıt veremiyor ancak en güçlü teori Niku'nun yakınında henüz tespit edilemeyen ve çekim gücü yüksek bir başka gezegen yer alıyor. Güneş'e uzaklığıda hesap edilince bu gezegen veya güneş'ten etkilenerek bizim güneş sistemimizden farklı hareketler segiliyor.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Sümer Haber - Tarafsız, Güçlü, Doğru Haber. Türkiye'nin ve Dünya'nın gündeminden son dakika hableri, köşe yazıları, spordan magazine tüm kategorilerde güncel haberlere ulaşabileceğiz doğru habercilik ilkerlerini benimsemektedir. Sitemizde yer alan haberler ekibimiz tarafından hazırlanmaktadır, kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Bu site Gazisoft altyapısını kullanmaktadır.