Bilim İnsanları Doğanın Beşinci Kuvvetini Bulmuş Olabilir

Bilim İnsanları Doğanın Beşinci Kuvvetini Bulmuş Olabilir

California Üniversitesi bilim adamları doğanın beşinci kuvvetini saptadıklarına inanıyorlar.

BİLİM - 2016-08-18 07:53:29

California Üniversitesi bilim adamları doğanın beşinci kuvvetini saptadıklarına inanıyorlar.

“Bu doğruysa devrim olur.” diyor fizik ve astronomi profesörü Jonathan Feng. “Yıllardır dört temel kuvveti biliyorduk: kütle çekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf ve şiddetli nükleer kuvvetler. Önümüzdeki deneylerle de doğrulanırsa bu beşinci kuvvet olabileceği keşfi kuvvetler birleşimi ve karanlık madde sonucuyla birlikte evreni anlayışımızı tamamen değiştirecektir.”

Fizikçiler, Macar Bilim Akademisi fizikçilerinin geçtiğimiz günlerde “protofobik X bozonunu” bulduklarını dile getiriyor. Çok sınırlı bir kapsamda sadece elektron ve nötronlarla etkileşime geçen gizemli parçacık bilim adamlarını şaşkına çevirdi. “bununla aynı özelliklere sahip başka bir bozon gözlemlememiştik.” diyor California Üniversitesi fizik ve astronomi profesörü Timothy Tait. “Bazen ona sadece X bozonu da diyoruz, çünkü X bilinmeyen anlamına geliyor.”

Macar fizikçiler protofobik X bozonunu kara fotonları ararken buldular. Space.com’a göre kara fotonlar, evrendeki tüm maddelerin yüzde 85’ini oluşturduğu düşünülen karanlık maddenin kuramsal göstergesidir. Bununla birlikte karanlık maddenin ışığı emme yada yayma özelliği olmaması onu saptanamaz kılmaktadır.

California Üniversitesine göre Macar fizikçilerin 2015 yılında yaptığı araştırmada gizemli bir “elektrondan 30 kat ağır bir ışık parçacığının varlığına işaret eden radyoaktif sönüm anomalisini” ortaya çıkardılar.

Feng’e göre bu keşfi yaptıklarında Macar bilim adamları yeni bir kuvvet bulduklarını iddia edemediler. “Sadece yeni bir parçacığı işaret eden olgular fazlalığı gördüler ama onlar için bunun bir madde parçacığı mı yoksa kuvvet taşıyıcı parçacık mı olduğu belirgin değildi.” diyor.

California Üniversitesindeki takım Macar Bilim Akademisi araştırmasından ve daha önceki tüm deneylerden aldıkları verileri kullanarak bu keşfi güncellediler. Kanıt madde parçacıklarıyla ve karanlık fotonlarla eşleşmediğinde de beşinci temel kuvveti işaret eden yeni bir teori ortaya attılar.

Feng kendi maddesi ve kuvveti olan ayrı bir karanlık bölge olabileceğini de ekliyor. “Bu iki bölgenin birbiriyle gizli ama temel bir ilişki halinde konuşup etkileşime geçmesi muhtemel.” diyor.

Takımın öncü analizleri Nisan sonunda kamu arşivinde yayınlanmıştır. Aynı sitede Cuma günü bir güncellemesi de yapılmıştır.

 

Kaynak

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Sümer Haber - Tarafsız, Güçlü, Doğru Haber. Türkiye'nin ve Dünya'nın gündeminden son dakika hableri, köşe yazıları, spordan magazine tüm kategorilerde güncel haberlere ulaşabileceğiz doğru habercilik ilkerlerini benimsemektedir. Sitemizde yer alan haberler ekibimiz tarafından hazırlanmaktadır, kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Bu site Gazisoft altyapısını kullanmaktadır.