NASA Astronotları Bugün Uluslararası Uzay İstasyonuna Yeni Bir Kenetleme Adaptörü Kuracak

NASA Astronotları Bugün Uluslararası Uzay İstasyonuna Yeni Bir Kenetleme Adaptörü Kuracak

Haftalar ve aylar boyunca Uluslararası Uzay İstasyonunun içine kapatılan NASa Astronotları Kate Rubins ve Jeff Williams bu Cuma altı buçuk saat uzay yürüyüşü yaparak ayaklarını esnetecekler.

BİLİM - 2016-08-19 13:52:57

Haftalar ve aylar boyunca Uluslararası Uzay İstasyonunun içine kapatılan NASA Astronotları Kate Rubins ve Jeff Williams bu Cuma altı buçuk saat uzay yürüyüşü yaparak ayaklarını esnetecekler. Fakat bu uzayda yapılacak başıboş bir gezinti olmayacak. Rubins ve Williams tüm bu zamanı Uluslararası Uzay İstasyonunun önüne yeni bir uluslararası kenetlenme adaptörü – diğer bir deyişle IDA- takarak geçirecekler. NASA tüm bu olayı canlı yayında izleyiciyle buluşturmayı planlıyor.


IDA NASA’nın Kabin Mürettebatı Programı’nın kilit unsurudur. Bu, özel şirketlerin kurum astronotlarını uzay istasyonlarına taşımak için oluşturdukları uzay taksisi girişimidir. Program için SpaceX Dragon kargo kapsüllerinin mürettebat versiyonunu inşa ediyor, buna da Mürettebat Dragonu diyor ve Boeing CST-100 adı verilen yepyeni bir mürettebat kapsülü inşa ediyor. Bu uzay araçları astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk kez 2017 sonu ve 2018 başlarında taşımak için programlanmışlardır. Ve istasyona vardıklarında IDA ile kenetlenecekler.


Kenetleme adaptörü 20 Temmuzda, SpaceX’in Falcon 9 roketlerinden biri fırlatıldıktan sonra uzay istasyonuna gönderildi. SpaceX’in basıncı ayarlanmış Dragon kapsülünde gönderilmedi. Bunun yerine adaptör Dragon’un bagajında- destek sağlayan ve aracın güneş panellerinin bulunduğu yerde- basınçsız seyahat etti. IDA vardığından beri bagajda duruyordu ama sonunda 17 Ağustos Çarşamba günü özgürlüğüne kavuşacak. Ve işte o zaman robot kol IDA’yı bagajdan alıp yaklaşık bir metre uzağa, bağlanacağı yere götürecek. Uzay yürüyüşüne kadar da orada kalacak.

 


Cuma günü de astronotlar erkenden kuruluma başlayacaklar. Rubins ve Williams sabah erkenden üsten çıkacak ve IDA’yı kuracakları tesise doğru yola çıkacaklar. Neyse ki kurulumun kolayca yapılabilmesi için önceden birçok hazırlık yapıldı.önceki dört uzay yürüyüşünde astronotlar Rubins ve Williams’ın kenetlenme adaptörünü bağlaması ve ona güç ve bağlantı sağlaması için gerekli tüm kabloları yerine götürmüştü. Ayrıca iki astronot uzay yürüyüşü sırasında üste kalacak olan Japon Uzay Keşif Ajansı’ndan Takuya Onishi’den de yardım alacak. Giyinmelerine yardım ettikten sonra Onishi üsten IDA’ya iskelede fiziksel olarak bağlanmaya yardımcı olacak bir kontrol paneli kullanacak. 


Bu, 2000 yılından bu yana uzaya giden Williams’ın dördüncü uzay yürüyüşü olacak. Bu Rubins’in ise ilk uzay yürüyüşü olacak fakat Dünya’da yıllardır bu görev için eğitiliyordu. Kurulum sırasında astronotlar özel su çantalarından su içebilecek fakat bir şey yiyemeyecekler.


Ayrıca bu NASA’nın ocak ayından bu yana yapacağı ilk uzay yürüyüşü olacak. Bu yürüyüş sırasında NASA astronotu Tim Kopra ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Tim Peake istasyonlardan birinin güç kanallarını kesen arızalı bir voltaj regülatörü takmıştı. Yani bu uzay yürüyüşü pek de planlandığı gibi gitmemişti. Kopra kaskının içinde oluşan küçük bir su balonu olduğunu fark ettiği için yürüyüş iki saat erken bitmişti. NASA aynı sorunun bu uzay yürüyüşünde de olmasından korkuyordu ama ajans neyin yanlış gittiğini bildiğini düşünüyor. Sorun, üzerine çok fazla düşünülen bazı çalışma prosedürünün yanı sıra uzay elbisesinin süblimasyon cihazındaki tıkanıklık yüzünden yaşanmış olabilir. NASA Cuma günkü kurulumda böyle bir şeyin tekrar yaşanmaması için gerekli çalışmaları yaptı diyor Uluslararası Uzay İstasyonu Program temsilcisi Kenneth Todd.


Aslında ilk IDA kurulumunun geçen yaz gerçekleşmesi gerekiyordu. 2015 haziran ayında istasyona bir adaptör gönderiliyordu fakat fırlatma sırasında Falcon 9 roketin içinde parçalandı. Bu fırlatma başarılı olsaydı şu an istasyona ikinci adaptör gönderilmiş olacaktı ve ilk ticari mürettebat uçuşları başlamadan önce istasyonda iki işlevsel kenetleme rıhtımı olacaktı. Artık uzay ajansının hazırlıklı olduğu bu uçuşlar başlamadan önce NASA’nın elinde hazırda sadece bir adaptör olabilir. Diğer IDA şu an Boeing tarafından yapılmakta ve NASA’ya göre 2018 yılı başlarında bir diğer SpaceX fırlatımı ile uzaya gönderilecek.

 

Kaynak

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Sümer Haber - Tarafsız, Güçlü, Doğru Haber. Türkiye'nin ve Dünya'nın gündeminden son dakika hableri, köşe yazıları, spordan magazine tüm kategorilerde güncel haberlere ulaşabileceğiz doğru habercilik ilkerlerini benimsemektedir. Sitemizde yer alan haberler ekibimiz tarafından hazırlanmaktadır, kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Bu site Gazisoft altyapısını kullanmaktadır.