Haziran 23, 2024

Çarşı davasında zorla getirme kararı

Yargıtay’ın beraat kararlarını bozmasının ardından, Gezi Parkı olaylarına ilişkin Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin yeniden yargılanmasına başlandı. Mahkeme sanıkların bozma kararına uyulmamasına yönelik taleplerini reddetti. Duruşma 8 Ekim’e ertelendi. Duruşmaya gelmeyen sanıklar zorla getirilecek.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin Çarşı grubu üyelerinin yargılandığı davada mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verildi Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yargılanan 35 sanık, 2015’te beraat etti. Yargıtay’ın bozma kararının ardından bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma görüldü. Sanıklar ve avukatları, mahkemenin eski kararında direnmesini ve bozma kararına uymamasını talep etti. Duruşmada Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararı okunduktan sonra sanık ve avukatlarına bozma kararına karşı beyanları soruldu.

Sanık Cem Yakışkan, Çarşı grubunun 40 yıllık bir taraftar grubu olduğunu belirterek “Bize bu suçlamaları yönelten hakim ve savcılar neredeler? Her zaman haksızlığın karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. Sanık Arda Mutlu Doğan, “Davayı açan savcı FETÖ’den kaçtı. Burada yargılanmamız garip geliyor” diyerek bozmaya uyulmamasını talep etti. Sanık Ayhan Güner ise Yargıtay’ın kararını doğru bulmadığını söyleyerek “Deplasmanlarda polis geldi bizden özür diledi. Yaratılan algının sonucu nereye varacak kimse bilmiyor. Mağdur edildik” diye konuştu.