Temmuz 19, 2024
uber

Uber’in işi pandemi çöküşünü aştı

Uber (UBER) ‘in işi, pandemik yavaşlamayı geçtiğine dair işaretler gösteriyor.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2021’in son üç ayında, insanlar giderek daha fazla dolaşmak ve teslimat hizmeti aracılığıyla yemek siparişi verdikçe, gelirinin yıldan yıla %83 artarak 5,8 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi sonuçlara eşlik eden bir açıklamada, “Sonuçlarımız, pandeminin başlangıcından bu yana ne kadar ilerlediğimizi gösteriyor” dedi. Analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde Khosrowshahi, sonuçların “kısıtlamalar hafifledikçe insanların şehirlerinde dolaşmaya ne kadar istekli olduklarını ve teslimatın günlük yaşamlarının nasıl önemli bir parçası haline geldiğini” gösterdiğini söyledi.
Khosrowshahi, Omicron varyantından kaynaklanan Covid vakalarındaki artışın Aralık ayı sonlarında işini etkilemeye başladığını kabul etti, ancak araç çağırma işinin “zaten toparlanmaya başladığını” söyledi.

Uber, geçtiğimiz çeyrekte platformunda 118 milyon aylık aktif kullanıcıya sahipti, bugüne kadarki en yüksek miktar ve bir önceki yıla göre %27 artış.
Uber’in hisseleri, kazanç raporunu izleyen saatlerde %5’ten fazla arttı.
Uber ayrıca, üç aylık dönem için 892 milyon dolar kâr açıkladı ve belirli giderler hariç, halka açık bir şirket olarak ikinci kârlı çeyreğine işaret etti. Bu, kısmen Uber’in Güneydoğu Asya işini 2018’de satın alan binicilik şirketi Grab’a ve Uber’in kendi kendine sürüş operasyonlarını 2020’de satın alan kendi kendine giden otomobil şirketi Aurora’ya yaptığı yatırımlarla desteklendi.

Tüm yıl için Uber, önceki yıl kaybettiği kabaca 6,8 milyar dolardan önemli ölçüde düşüşle 496 milyon dolarlık net zarar bildirdi.