Temmuz 19, 2024

Turizmin yeni gözdesi: Kuzeydoğu’nun saklı cennetleri – sumerhaber.com

Kars ve Ardahan’daki ekoturizm potansiyelinin canlandırılması için başlatılan çalışma kapsamında bölgeye gelen 13 seyahat ve turizm acentesi yetkilisi, turistler için yeni doğa ve kültür gezisi rotaları belirliyor.

Seyahat ve turizm acentelerinin yetkilileri, Kars ve Ardahan’ın doğal güzelliklerini tanıtmak için Kuzeydoğu Anadolu’nun “saklı cennetlerini” keşfediyor. Kışın buzla kaplı Çıldır Gölü, atlı kızak gezintileri ve Cıbıltepe ile Yalnızçam kayak merkezleriyle turistleri cezbeden bölge, yazın da at arabalı safari, atlı cirit heyecanı ve doğa turlarıyla çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaya hazırlanıyor. Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve KuzeyDoğa Derneği iş birliğiyle Kars ve Ardahan’daki ekoturizm potansiyelinin canlandırılması için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda bölgeye yönlendirilen 13 seyahat ve turizm acentesi, bölgenin güzelliklerinin tanıtılması için başlatılan proje kapsamında yetkililerini kente gönderdi.

Bölgedeki Bilbilan Yaylası, Aygır Gölü, Keklik Vadisi, Selim ilçesine bağlı Koşapınar köyündeki taş evler, Kuyucuk Gölü, Çıldır Gölü, Boğatepe’ye doğa ve kültür gezisi yapan grup, at arabasıyla da safari yaptıktan sonra yörede sıkça oynanan atlı cirit gösterisini izledi. Gezi sonrası acente yetkililerinin hazırlayacağı raporlarla bölgede ekoturizmin canlandırılması için yeni rota çalışmaları yürütülecek. SERKA Turizm ve Çevre Birimi Başkanı Çağrı Birol Esatoğlu, il dışında faaliyet gösteren 13 turizm seyahat acentesi yetkilisini Kars ve Ardahan’da ağırladıklarını söyledi.

Bölgeyi tanıtmayı, kültür ve turizm değerlerini arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Esatoğlu, şöyle konuştu: “Acente yetkilileri burada ne tür faaliyetlerin yapılabileceğini, bunları en iyi kendileri deneyimleyip, müşterilerine aktaracak. Biz de bu amaçla bölgemizdeki turizm destinasyonlarını birbiriyle bağlantılı bir şekilde tur paketi halinde satmaları için kendilerini buraya davet ettik. Kendileri burada destinasyonlarımızda yapılabilecek özellikle de ekoturizm anlamında yapılabilecek şeyleri deneyimleyecekler ve bunları müşterilerine aktararak bölgemize gelmelerini sağlayacaklar”