Mayıs 24, 2024

Ev kiralarında fahiş artış: Bin liralık ev 2 bin 500 lira oldu

Ülkeye gelen yabancılar, pandemi önlemleri sonrası üniversitelerine dönen öğrenciler ve yeni inşaat sayısının azalması kira fiyatlarını tırmandırdı. İstanbul’da birçok bölgede yüzde 60’ın üzerinde artış var. Avcılar’da 1000 liralık evlerin 2 bin 500 liraya kiracı bulduğu belirtiliyor. Tüketici fahiş rakamlara ulaşan kira fiyatlarından şikayetçi. Emlak sektörü ise 2 yıla kadar tablonun tersine dönmesini bekliyor.

Kentsel dönüşümle başlayan, yeni tip corona virüs salgını, üniversitelerin açılması, yabancıların Türkiye’deki konut talebi ile fahiş rakamlara ulaşan kira fiyatları tüketicinin cebini yakıyor. Artış özellikle İstanbul’da dikkat çekiyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, artış oranlarının bölgesel bazda değiştiğini ifade etti. “Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde yüzde 60’ın üzerinde artışlar olduğunu söyleyen Aşa, “1-2 sene önce 3 bin TL’ye bulduğunuz evi, şu anda 4-5 bin TL’den aşağı bulamıyorsunuz. 3 artı 1 evler zaten uçmuş durumda, 7 bin TL, 8 bin TL, 10 bin TL diye gidiyor. Avrupa Yakası’nda da bu hikaye Avcılar’da başladı” dedi.

Aşa, iki bölgede de kentsel dönüşümden dolayı yaklaşık 30-50 bin hanenin bir anda ev aramaya başladığını ve bölgede bunu karşılayacak potansiyel olmadığı için de bu sefer talebin diğer bölgelere kaydığını ve bu yüzden fiyatların oralarda da yükseldiğini belirtti.

Avcılar’daki artışa dikkat çeken Aşa şunları kaydetti: “Merkez ilçeler bu artıştan o bölgelerdeki kadar etkilenmedi ama Avcılar’da 1000 liraklık ev, 2 bin 500 TL’ye çıktı, Suadiye’de, Bostancı’da kiralar 4-5 bin TL’ye çıktı ki bu bahsettiğim fiyatlar 2 artı 1 evler için geçerli. İnsanlar ev bulmak için bu sefer yakın semtlere gitmeye başladı. Bu sefer o semtlerde de kiralar yükseldi. Salgın dolayısıyla memleketine giden bazı aile ve öğrenciler dönüşe başladı. Üniversite sonuçlarıyla birlikte de bir talep oluştu. Yabancılar geliyor, onlar da piyasayı yükseltti. Hepsi üst üste gelince birkaç sebepten dolayı şu anda böyle bir tablo ortaya çıktı.”