Temmuz 19, 2024

Trabzonlu balıkçıların yüzünü istavrit güldürdü – sumerhaber.com

Denizlerde av yasağının sona erdiği 1 Eylül’den itibaren avlanmayı sürdüren Doğu Karadenizli balıkçılar, bol miktarda istavrit ile kıyıya dönüyor. Trabzon Balık Pazarı’nda istavrit, kilogramı 10-15 liradan satışa sunuluyor.

Yeni av sezonunun açılmasının ardından geçmiş yıllara göre fazla miktarda avlanan istavrit, vatandaşlardan ilgi görüyor. Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki Trabzon Balık Pazarı’nda istavritin kilogramı 10-15, hamsinin 25-30, barbunyanın 35, çinekopun 40, çupranın ise 60 liradan satışa sunuluyor.

İstavritin yanı sıra az da olsa hamsi ve palamut avının gerçekleştiğini ifade eden Balıkçı Yakup Bektaşoğlu, “Palamut ve hamsinin fiyatları istavrite göre biraz yüksek olsa da vatandaşlar yine ilgi gösteriyor. Palamut için de yakın bir zaman içerisinde aynı istavritte olduğu gibi bol avlanma bekliyoruz. Tezgahlar şenlendiği zaman da fiyatlara iyi yönde yansıyacak” diye konuştu.

Balık pazarına insanların hafta sonu daha fazla ilgi gösterdiğine değinen Mehmet Örseloğlu, “Bu sezon geçmiş yıllara göre istavritin yeni sezonda çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu şekilde devam ederse fiyatlar bir miktar daha düşebilir. Bundan sonraki süreçte de aynı gidişatın palamuttan yana olmasını istiyoruz. Havaların biraz daha soğumasıyla palamut için de aynı şeyleri söyleyebiliriz” dedi.