Haziran 23, 2024

Sinema: Cavuti’nin Venedik sergisindeki Ukrayna halkının dramını anlatan belgesel filmi

Venedik Uluslararası Film Festivali’nde de biraz Abruzzo var: yarın saat 10’da “FEdS” alanında, Giulio Capone, Matteo Veleno ve Cavuti’nin kendi fikrinden doğan Davide Cavuti’nin yönettiği “Oltre il confine” belgesel filmi Ukrayna-Polonya sınırında çekilen görüntüler üzerinden Ukrayna halkının dramını anlatan kim?

Film, MuTeArt Film tarafından Pescarabruzzo Vakfı ve Luigi Chiarini Kütüphanesi – Deneysel Sinematografi Merkezi işbirliğiyle üretiliyor. Yönetmen Cavuti’ye ek olarak, projenin kahramanlarından bazıları ve Matteo Veleno (görüntü yönetmeni) olacak.

Senaryo ve orijinal müzik Davide Cavuti imzalı , fotoğraf ve kurgu Matteo Veleno , Giulio Capone prodüksiyon yöneticisi ve senografi Emanuele D’Ancona’ya ait .

Yönetmen Davide Cavuti, “Oltre il confine, Medyka insani koridoru boyunca sınırda ve Ukrayna ile Polonya arasındaki sınırdaki Przemyśl istasyonunun içinde çekilen görüntüler aracılığıyla Ukrayna halkının dramını anlatan bir belgesel film” diyor. Venedik Film Festivali’ne altıncı katılım. Orijinal senaryo, Bertolt Brecht’in 1940’ta Finlandiya sürgünü sırasında yazdığı, bize siyasi sistemler üzerine bir dizi düşünce veren ve “tiranların emirlerinde” hâlâ titreyen bir dünyayı anlatan “Mülteciler Diyalogları” adlı eserden esinlenmiştir. Proje, Ennio Flaiano hakkındaki son filmimin eski görüntü yönetmeni Matteo Veleno’nun, savaşa gönderilen bir tele-sinema operatörü olarak Ukrayna sınırından yeni döndüğü geçen Nisan ayında doğdu. Alman oyun yazarının eseri “.

Film projesinde, kurgu yeniden yapılanma bölümünde , Ukrayna’dan kaçan bir kemancı olan büyükbaba Pyotr rolünü oynayan aktör Pino Ammendola , Anja rolünde aktris Angelica Cacciapaglia ve Misha ve çocuk rollerinde ana karakterler olarak görüldü. Alisa, küçük oyuncular Matteo Consorte ve Elisa Di Luzio . Belgeselde savaş gazetecisi Angelo Macchiavello’nun olağanüstü katılımları ve Alessandro Haber ile Michele Placido’nun sesleri yer alıyor . Sınırda çekilen görüntüler Matteo Veleno tarafından, grubun koordinasyonunda Giulio Capone tarafından yapıldı.

“Oyuncunun işi, gerçeklik üzerinde çok az etkisi olan kırılgan bir iş; Maddi hiçbir şey üretmiyoruz veya modifiye etmiyoruz, ancak buna sahip olmayanlara ses verme fırsatı verildiğinde, çabamızın nihai amacına ulaşılıyor ” diyor aktör Pino Ammendola. Yönetmen Davide Cavuti sayesinde “Oltre il confine” kesinlikle bu olağanüstü durumlardan biri”.

Filmin yeniden inşasının sahneleri, RFI, Tren Müzesi ve Kültür Derneği Amatori Ferrovie di Montesilvano’nun halkla ilişkiler başkanı Renzo Gallerati tarafından sağlanan uygunluk sayesinde ve Stefania Delli’nin lojistik işbirliğiyle Temmuz ayında Montesilvano’da çekildi. Muti.

“Bu sayısız savaştan kaçan Ukraynalıların ve Avrupa’daki istasyon olan Varşova’ya ulaşmak için sınırı geçen birçok çocuğun yüzlerinde ne kadar acı olduğunu şahsen görebildim ve oradan çeşitli Avrupa şehirlerine yönlendirildiler. Yüzlerinde muazzam bir acı var” diyor Matteo Veleno. Grubun Ukrayna’daki koordinatörü Giulio Capone , “Ukraynalı çocukların gözlerini görmek için kalbe bir darbe: İtalya’daki çocuklarımı ve bu ailelerin neler yaşamak zorunda kalacağını her düşündüğümde” sözleri .